Kergessék álmaikat!

Sajtóbúvárra lenne szükség ahhoz, hogy valamelyik újságban olyan sporthírt keressünk és találjunk, ahol veteránok atlétikai versenyeiről, bajnokságairól írnak, és a helyezéshez vagy érem megnevezéséhez mellékelik a teljesítmény-eredményt. Vagyis azt, hogy az a veterán atléta milyen idővel, hány méterrel győzött, lett dobogós vagy n-edik helyezett. Ennek ténye annál bizonyosabb, minél magasabb korosztályról beszélünk.

Most nagyon röviden tallózunk a legutóbbi szabadtéri veterán atlétikai bajnokság eredményeiből, szándékosan kiemelve néhány időeredményt. Nem a lejáratás a cél, nem szeretnénk a lelkes résztvevőket nevetségessé tenni. Az eredmények a távol maradóknak szólnak. Hogyha túl vannak már az 50–60 vagy 70–80 éven, vagy éppen annyi évesek, valamikor sportoltak, de nem sikerült jelentős eredményt elérni, hát maradt még esély országos bajnoki címre, éremre. Amelynek elnevezéséből lélekben ki lehet hagyni a veterán szót. Próbálják meg, nem késő. Kergessék (néhai beteljesületlen) álmaikat!

A nemrég lezajlott országos bajnokságon, a nők 65–69 éves korosztályának 5000 méteres távgyalogló versenyszámában például bronzérmet lehetett szerezni 48 perc 51,01 másodperces idővel, és még csak nem is volt stresszes, mert csak hárman indultak, a bajnok ideje 40 p 47,79 mp. A 65–69-es férfiak megfelelő versenyszámát az egyetlen résztvevő 33 p 53,07 mp-es idővel nyerte. Jó bő hat és fél perces kilométerátlag. Tessék kipróbálni! Igaz, számít a stílus is, ezt szabály rögzíti. Az 5000 méteres távfutást a 65–69 éves nőknél 30 p 27,12 mp idővel lehetett megnyerni, ez már talán kemény, de az ezüsthöz nem kellett ennyi, mert csak egy rajtoló volt, akárcsak a 60-as, 55-ös, 40-es korcsoportokban. A férfi 80-asoknál 30 p 45 mp, a 70-eseknél 28 p 10,54 mp, a 75-ösöknél a 35 p 44,36 mp ért aranyat, ezüstre senki nem pályázott.