Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Facebook-botrány

Egyre csak dagad a Facebook közösségi oldal körüli botrány az angolszász politikai életben, miszerint egy angol cégnek lehetősége nyílt a szóban forgó közösségi oldalon adatokat gyűjteni a felhasználókról, és ezek birtokában, a kiépített adatbázissal részt vettek az amerikai elnökválasztásban, hozzájárulva az új elnök győzelméhez. Az oly távolinak tűnő esetről már csak azért is érdemes szót ejtenünk, mert a virtuális világ e szelete része és hatással van a mi mindennapjainkra is.

A cég alkalmazottai egy felvételen arról adnak elő, hogy a megnevezett közösségi oldalnak köszönhetően milyen módszerek és eszközök állnak a rendelkezésükre, hogy befolyásolják a közvéleményt. Egyesek kétségbe vonják az adatgyűjtés törvényességét is, de a botrány elsősorban nem jogi, hanem inkább politikai és morális síkon zajlik. A vádlók szerint a közösségi oldalakon történő választási marketing már a politikai manipuláció tartományába esik. És mivel ez a politikai fogalom pejoratív jelentéstől terhes, és nem mellékesen ezen tevékenységüket fizetség ellenében tették, vagyis biztosan nem szent meggyőződésből, ha nincsenek tekintettel a megrendelő kilétére, összességében a szóban forgó cég, de közvetve a közösségi oldalt kiárusító üzemeltetők is morálisan elítélendő és a demokráciára nézve káros teremtményeknek tűnnek. Ezt erősítik azok az állásfoglalások is, amelyek politikai cenzúrát kiáltanak ugyanezen közösségi oldal moderálási tevékenysége kapcsán.

A gondok gyökere ott lehet, hogy bár ez a közösségi oldal magánvállalkozásként működik, a monopolhelyzethez hasonló státuszából kifolyólag kiváltságos döntési és hatalmi pozícióba került. Az amerikai állam viszont nem kíván beavatkozni a működésébe, nem kívánja szabályozni, ne adj isten, közműnek nyilvánítani és kisajátítani. És jól teszi, ha hagyja, hogy a versengő politikai elitek közül ki-ki a saját előnyére felhasználja. Így demokratikus. Mi, felhasználók pedig annyit tehetünk, hogy felismerjük, és tudatosítjuk végre, hogy a közösségi oldal nem magánfelület, és az ott megjelenő tartalmak nem mindig barátságosak, még ha az ismerőseinken keresztül is jut el hozzánk. Állampolgárként pedig érdemes nagyobb felelősséggel használni.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük