Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Dragnea és a jövő

Újabb messze mutató kormányzati innováció került a napvilágra: a Dăncilă vezette kabinet kidolgozott egy olyan jogszabályt, aminek értelmében hamarosan létrejön egy sokszereplős munkabizottság abból a célból, hogy kidolgozza az ország – Románia 2040 nevű – hosszú távú társadalmi és gazdasági stratégiáját. Az előterjesztők szerint a tervezetnek 2019. június elsejéig el kell készülnie, azt követően egy állandó parlamenti különbizottság és két kormányzati alárendeltségbe tartozó testület felügyelné alkalmazását.

A dolog akár jó ötletnek is tűnhetne, ha az elfogadott jogszabály nem kötné a soron következő kabinetek kezét a készülendő stratégiához. Jelenleg ugyanis a folytonosság és kivitelezhetőség nevében a mindenkori kormánynak össze kell hangolnia saját közpolitikáit a tervezetbe foglalt távlati programokkal. Ugyan van lehetőség a tervezet kiigazítására – háromévente –, mégis, mondjuk ki, a stratégia szűkíti az elkövetkező kormányok cselekvési szabadságát, sőt korlátozza azokat saját kormányzati programjaik végrehajtásában. Pedig a kormányprogramról az alkotmány szerint kizárólag csak a törvényhozás dönthet.

De van még több is, hiszen a történet igazi pikantériáját – apropó politikai folytonosság – az adja, hogy a tervezet összeállításáért életre hívott konzultatív, szakemberi testületben ott találjuk Ceușescu irányított államgazdaságának, az ötéves tervgazdálkodás rutinos szürke eminenciásait, így Emilian Dobrescu és Leonard Cazan polgárokat. Ja és a technokrata ízű tervezési munka koordinációját a kormány informális vezetője, a képviselőház és a szociáldemokrata párt jelenlegi elnöke, Liviu Dragnea felügyeli. Bár ez tűnhet egyszerű szervezői kérdésnek, hiszen egy többszereplős konzultáció kemény meló (parlamenti pártok, elnöki hivatal, román akadémia stb.), de egyszersmind új megvilágításba helyezi a stratégia kitűzött határidejét is.

Mert az a határidő éppen a jövőre esedékes államelnöki választásokra esik. Vagyis Dragnea tényleg a jövőn gondolkodik: az állampárti idők szellemi és jogi örököse ezzel a dokumentummal kívánja maga alá gyűrni az ellenzéki erők alternatív vízióját Románia jövőjéről. Már ha azok egyáltalán elkészülnek vele.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük