Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Diszkriminál-e a jogegyenlőség?

A hétvégére, Bukarestbe tervezett felvonulási akciójuk indoklását olvasva kétség sem fér hozzá, hogy a Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fórumának vezetői még a kisebbségvédelmet is egy zérus összegű politikai játszmaként tálalják. Ha X-nek jár, akkor Y le-, illetve kimarad belőle – ergo hátránya származik belőle. Így aztán könnyű lesz bárkinek félreérteni az egyenjogúsítást (már ha jóhiszeműen azt feltételezzük, hogy a rossz helyzetfelismerésből származó tévedés, és nem a klasszikus etnikai feszültségszítás és a tudatos lejáratás az indíték).

Azt állítják, hogy mivel az új közigazgatási törvény lehetővé teszi, hogy a kisebbségek nyelvén is (!) végezzenek ügyfélszolgálatot az állami intézmények – a hivatalos román mellett, az hátrányosan érinti (szinte diszkriminálja) a román anyanyelvű, számbeli kisebbségben levő közösségeket. Vagyis szerintük, ha a magyar ajkú adófizető a saját, számára természetes nyelven kommunikál a romániai hatóságokkal, akkor ezzel csúnyán betesz ugyanazzal az opcióval magától értetődően élő román szomszédjának.
Na persze, a részletekre nem térnek ki, nem magyarázzák, hogy mégis milyen konkrét helyzetben, miként gördítene akadályt az esélyegyenlőség – kétnyelvűség – a román ajkú polgártársak boldogulása elé. Valószínűleg azért nem, mivel ez egyszerűen lehetetlen mutatvány, főleg annak tudatában, hogy az ügyfélfogadás mindeközben továbbra is zavartalanul folyik majd románul, és az marad a közigazgatás egyetlen hivatalos nyelve a Román Köztársaságban.

Szóval a valóság nevű összetett dologtól függetlenül, ezek az emberek a székelyföldi románok neve mögé bújva, rájuk hivatkozva, a legsötétebb soviniszta taktikákkal manipulálnák, hangolnák a tervezet ellen az ország közvéleményét. Hogy nyomást gyakoroljanak a demokratikus intézményekre, a parlamentre és az államelnöki hivatalra. Hihetetlen, de azt a látszatot keltik, mintha a kisebbségek békés emancipációja és a nemzeti jogegyenlőség vesztesei, ellenérdekeltjei lennének a Székelyföldön kisebbségben élő románok. Mintha veszélyben lennének. Ráadásul mindezt az érintettek megkérdezése nélkül, mindenféle demokratikus legitimáció nélkül állítják.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük