Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Bruce Willis a kormányválságban

Sokatmondó adatok láttak napvilágot a román médiában, amelyek rávilágítanak a legutóbbi kormányfőváltást övező állampolgári érdeklődés intenzitására. Médiafogyasztási mérések szerint Tudose exminiszterelnök kiszavazását, illetve kormánya bukását az esti főműsoridőben az öt hírtelevízión a tévénézők mindössze 15%-a követte. Ez abszolút számokban összesen 2,7 millió választópolgárt jelent.
Ehhez képest a szórakoztatóipar élbolyát jelentő Pro Tv, Antena1 és Kanal D műsoraira 6,3 millióan voltak kíváncsiak. Többek között Bruce Willis thrillerje lopta el a pálmát az éppen tizedik válságát élő államigazgatás elől, de még otthon, a saját terepén, a valóságshow műfajban is csúnyán rávertek a kiválasztottak legújabb politikai iszapbirkózására a kereskedelmi csatornák: a Kanal D fizikai erőpróbákra épülő produkcióját is nézhetőbbnek találta a publikum.
Persze, ezekből az adatokból nem helyénvaló apokaliptikus tanulságokat levonni. Például azt, hogy a lankadó állampolgári figyelem a román közügyek iránt a felvilágosult nyilvánosság és egyben a demokrácia leépülésének a jele lenne. Hihetőbb magyarázat szerintem, hogy mindez inkább annak a tünete, hogy a román társadalom sikeresen alkalmazkodott a szeszélyes belpolitikai klímához, és mérnöki precizitással annyi figyelmet áldoz az öltönyös embertípus intrikáira, amennyit az a mindennapi valóságban igazándiból ér. Mert szoci miniszterelnökök jönnek-mennek, de a kormányzat teljesítményén ez mit sem javít. És előreláthatóan a legújabb kormányfőcsere sem fog.
Az erdélyi magyarok zöme hasonlóképp, csak éppen magyarországi tévécsatornák műsorait fogyasztva hány fittyet a történésekre. Közben talán valamilyen jóvátételt csendben éreznek Tudose bukásában, annak akasztófa-szóvirágja után, amiről a budapesti média is beszámolt.
Ugyanakkor a tévékészülékektől távol, néhányan kint az utcákon és a tereken rezonálnak Dragnea-mester vezényelte politikai káoszra. Új fejlemény, hogy a közvetlen demokrácia hívei Székelyföldön is gyarapodnak, mi több, a magyar kisebbségpolitika lokális elvárásaival színesítik a zúgolódók hangját. Csak hát sajnos Bruce Willis kemény konkurenciát jelent számukra is.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük