Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Barabás Misi virágmintái

Akik tudják róla, hogy a magyar nyelv és irodalom tanáraként már régóta foglalkoztatja őt általában a díszítőművészet, az nem csodálkozik, hogy nemrég kezünkbe adta az erdővidéki növényi ornamentika összefoglaló kötetét. Évekkel ezelőtt már jelentkezett az Apáczai-pályázaton egy kisebb lélegzetű munkával ugyancsak ebben a tárgykörben, de mostanra megérett a gyűjtött anyag arra, hogy tetszetős kiadvány szülessék belőle. A kétévente odaítélendő díjra benyújtott pályamunka azért is jelentős, mert az ilyen díszítőelemekben roppant gazdag Erdővidékről még nem született hasonló bemutatás.

A tanári és a sok esztendeig tartó igazgatói elfoglaltság nem volt éppen a legideálisabb az összegező munkára, erre később, a nyugdíjas kor eljövetele után kínálkozott inkább lehetőség. Az tény, a Növényi ornamentika Erdővidék népi díszítőművészetének világában címmel közreadott anyag nem csupán a tudományos műveket elbírálók számára jelentett kellemes meglepetést, hanem igen nagy tisztelettel és érdeklődéssel fogadták otthon, Nagyajtán is, és a könyvbemutató tulajdonképpen az egész falu ünnepe volt. Mondom ezt nem hallomásból szerzett hírek alapján, hanem mint a kiadvány egyik méltatója.

Köztudott, hogy különösen az erdővidéki falvakban, Vargyastól Árapatakig, Ürmöstől Uzonkafürdőig, Fülétől Magyarhermányig szinte megszámlálhatatlan kézműves, dísztárgykészítő élt és dolgozott, s bár egyes minták időközben eltűntek, azért maradt meg annyi belőlük, hogy egy ilyen bemutató könyvben a közelebbi vagy régmúlt jeleiként újra megjelenjenek. Bizonyára ezek felleltározásának láza is serkentője volt Barabás Mihály elkötelezettségének, olyannyira, hogy a növényekhez való közelebb kerülés szándékával, kevéssel a nyugdíjazás előtt –vagy azon túl? – volt ereje a kertészmérnöki egyetemi fakultást is elvégezni. Aki kételkedik ennek hasznában, adott alkalommal pillantson be a családi ház udvarára, a kertbe, s az az érzése támad, hogy a könyvben megjelenített virágok tulajdonképpen innen, ebből a kertből indulhattak erdővidéki hódító útjukra.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük