Aranylapátok

A budapesti vízi parádé esős árnyékában, a bulgáriai Plovdivban Magyarország óriási fölénnyel lett első a kajak-kenu Európa-bajnokság éremtáblázatán. A vasárnap délutáni három hosszú távú (5000 m) versenyszám előtt jegyezett 9 arany, 2 ezüst, 3 bronz azt mutatja, a 2-4. helyezettek csak együtt tudták volna megelőzni anyaországunkat, aranyak tekintetében pedig segítségül kellett volna hívni az ötödik helyezettet is. Mindez úgy, hogy a riói olimpia háromszoros bajnoka, Kozák Danuta szülési szabadságon van. A rend kedvéért: Németország 4-1-2, Oroszország 3-3-4, Csehország 2-1-0, Lengyelország 1-4-3. A román küldöttség erejéből egyetlenegy ezüstéremre futotta, az is a számukra hagyományos férfi kenu kettesben.

A bámulatos magyar eredmény nem meglepetés amúgy, hiszen az elmúlt években, évtizedekben sok-sok kajak-kenu világversenyen végzett az élen Magyarország. Ez a plovdivi diadal viszont egészen elképesztő, ha a hátterét alaposabban megvizsgáljuk. A magyar szakszövetség az Európa-bajnokságot csak afféle erőfelmérőnek tekintette az augusztus-végi, csehországi világbajnokságra, a kerettagok közül többen az Eb előtt egy-két héttel még a vb-csapatba kerülésért vívtak selejtezőket. Nem túlzás, ha azt mondjuk, a magyar kajak-kenusoknak az olimpia előtt még egy olimpia, a világbajnokság előtt még egy vb, az Európa-bajnokság előtt még egy Eb zajlik rendszeresen.

Ez nem minden! Alig három héttel korábban Belgrádban volt az ifjúsági és U23-as Európa-bajnokság. A két korcsoport összesített éremtáblázatát Magyarország nyerte 7 arannyal, 11 ezüsttel, 4 bronzzal. Mégpedig úgy, hogy az U23-asok közül tucatnyian nem voltak ott Belgrádban, mert a nagy válogatott tagjai, és a plovdivi éremhalmazhoz mind hozzátettek több száz, több ezer lapáttal, több érem az övék. Világviszonylatban is példátlan, egyedi! Most, 2017 júliusában kijelenthető, hogy magyar aranyflotta érkezik 2020-ban Tokióba. Annál is inkább, mivel az olimpiai versenyprogram két női kenu számmal bővült, mindkettő magyar aranyesélyes.