Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

RÖVIDEN

Kifogást emelt a leváltott kormányfő

Az alkotmánybíróságnál panaszolta be Sorin Grindeanu ügyvivő miniszterelnök a parlamentet, arra hivatkozva, hogy a – kormánya bukását eredményező – bizalmatlansági indítvány elbírálásakor nem tartották be a szavazás titkosságát. Úgy véli, emiatt alkotmányos természetű jogi konfliktus keletkezett az államhatalom két ága között. Grindeanu az alkotmánybíróság elnökének írt levelében leszögezte: nem a voksolás eredményének megsemmisítését kéri, csak arra keres megoldást, hogy a törvényhozók a jövőben megszorítások nélkül, kizárólag a választóik érdekeit és saját meggyőződésüket szem előtt tartva adhassák le voksukat azokban az esetekben, amelyekben a házszabály titkos szavazást ír elő.

A magyar tanulókért

Az RMDSZ Nőszervezetének Országos Küldöttgyűlése többek között az elmúlt napokban lezajlott magyar nyelv és irodalom képességvizsga tételeivel, illetve a javítás módozataival kapcsolatos problémákról tanácskozott. „Meg kell akadályoznunk, hogy megismétlődhessen az a rendkívül súlyos helyzet, amelyet az elmúlt években sokadszorra tapasztalunk, hogy a nyolcadikos anyanyelvi képességvizsga nagy vitát kavaró tételei és javítási módozatai, a lepontozott vizsgadolgozatok csökkentsék a magyar gyerekek továbbtanulási esélyeit, illetve eltántorítsák az anyanyelvű oktatásban való részvételtől a felnövekvő generációk bármilyen kis részét” – fogalmazták meg a résztvevők.

Szakadékba zuhantak

Életét vesztette három román hivatásos katona, miután teherautójuk szakadékba zuhant egy Argeș megyei hegyvidéki úton. A baleset csütörtök éjszaka történt, amikor a 40-es câmpulungi hegyivadász zászlóalj négy járműve az erdélyi Nagysinken zajló nemzetközi hadgyakorlatról tartott hazafelé. A 13 katonát szállító jármű leghátul haladt a konvojban, amikor – egyelőre tisztázatlan okok miatt – egy éles kanyarban kisodródott az útról.

4,4 milliárd dollárt kérnek

A verespataki aranybányát megnyitni akaró Gabriel Resources kanadai vállalat 4,4 milliárd dollár kártérítést követel a román államtól, amiért az megakadályozta a beruházás megvalósítását. A parlament 2014 júniusában utasította el az aranybánya-beruházást elősegítő törvénytervezetet, azóta lekerült a kérdés napirendről. A döntés azt követően született meg, hogy nagyszabású utcai tüntetések voltak Romániában a bánya beindítása ellen.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük