Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

RÖVIDEN

Újabb román nemzeti ünnep

Megszavazta kedden a képviselőház, hogy nemzeti ünneppé nyilvánítsák március 27-ét, Besszarábia és Románia egyesülésének az ünnepét. Az alsóház döntőházként voksolt, már csak az államfőnek kell kihirdetnie a törvényt. A nemzeti ünnepen zászlófelvonással, himnuszénekléssel emlékeznek, a hatóságoknak, civil szervezeteknek stb. pedig lehetőségük lesz kulturális eseményeket és nyilvános ünnepségeket rendezni. Besszarábia 1918. január 24-én kikiáltotta függetlenségét Oroszországtól, és április 9-én (a régi időszámítás szerint március 27-én) a román csapatok bevonulása után megszavazta Romániához való csatlakozását. Ez volt az első terület, amelyet a többszörösére növekvő Románia magához csatolt. Területe jórészt megegyezik a mai Moldovai Köztársasággal, kisebb része azonban 1940-ben Szovjetunióhoz került.

Kivizsgálják a vendégmunkások helyzetét

Olaszországi munkalátogatásra küldte szerdától péntekig Sorin Grindeanu miniszterelnök a határon túli románok minisztériuma és a belügyminisztérium több képviselőjét, miután (amint arról tegnapi lapszámunkban hírt adtunk) olyan információk láttak napvilágot, miszerint Szicília és Calabria régióban kizsákmányolják a munkáltatók a román vendégmunkásokat. „Sorin Grindeanu miniszterelnök figyelemmel követi az olaszországi románok sorsát, és érdeklődve várja a kormány képviselőinek helyszíni jelentését” – írja a kormány közleménye. A delegáció tagjai helyi elöljárókkal, az olaszországi román munkavállalók képviselőivel és emberjogvédőkkel is találkoznak – tájékoztat a kormány.

Sógor szót emelt

Komoly kritikákat fogalmaz meg Romániával szemben a magyar kisebbségek helyzete kapcsán az Egyesült Államok Külügyminisztériumának éves emberi jogi jelentése – erre hívta fel a strasbourgi plénum figyelmét Sógor Csaba. Az RMDSZ-es képviselő szerint megerősítést nyert az a tény, hogy Klaus Johannis államfő állítása, miszerint Romániában modellértékű a nemzeti kisebbségek védelme, nem felel meg a valóságnak. Sógor beszédében ismertette a washingtoni jelentés részleteit, amely kitér arra, hogy az egyházi javak visszaszolgáltatása tulajdonképpen leállt, sőt, egyes esetekben visszaállamosítás is történt.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük