Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Plumbot kihúzták a pácból

Plumbot kihúzták a pácból Románia

A képviselőház elutasította tegnap, hogy a korrupcióellenes ügyészség (DNA) bűnvádi eljárást indítson a képviselői mandátummal rendelkező Rovana Plumb volt környezetvédelmi miniszter ellen, akit hivatali visszaéléssel gyanúsítanak egy Liviu Dragneát is áttételesen érintő ügyben, írja az MTI.

 

A titkos szavazáson a képviselők közül 99-an támogatták, 183-en pedig ellenezték társuk kiadását az igazságszolgáltatásnak. Rovana Plumb és az ügyben szintén gyanúsítottként szereplő Sevil Shhaideh volt kormányfőhelyettes a miniszterelnök nyomására múlt héten lemondott kormánytagságáról, bár mindketten ártatlannak mondták magukat. Plumb szerint a DNA visszaél hatalmával, és politikai érdekből, a választói akarat felülírása céljával támadja a PSD tisztségviselőit. Úgy értékelte: nemcsak az ő személyét, hanem pártját akarják megbélyegezni, a kormány tagjait megfélemlíteni. Az ellenzék képviselői a titkos voksoláson szavazatukat látható módon leadva jelezték: nem értenek egyet azzal, hogy a parlament vegye át az igazságszolgáltatás szerepét, szerintük a képviselők bűnösségét vagy ártatlanságát csak a bíróság állapíthatja meg.

A vádhatóság szerint 2013-ban Shhaideh regionális fejlesztési államtitkár dolgozta ki azt a kormányhatározatot, amely a Teleorman megyei önkormányzat kezelésébe juttatott egy 45 hektáros horgászparadicsomot. Ennek rendszeres vendége a szenvedélyes horgászként ismert Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök, Teleorman megye volt önkormányzati elnöke. A Duna árterületén fekvő terület átadásához a DNA szerint törvényre és nem kormányhatározatra lett volna szükség.

A DNA a 2013-ban környezetvédelmi miniszteri tisztséget betöltő Plumbot azzal gyanúsítja, hogy tudatosan terjesztett a tárcájához tartozó vízügyi hatóságot megkárosító törvénysértő határozattervezetet a kormány elé. Plumb a voksolás után úgy értékelte: képviselőtársai a hatalmi ágak szétválasztásának alkotmányos elvét védték meg, amikor szavazatukkal megerősítették, hogy egy kormányhatározat időszerűségét és indokoltságát nem vizsgálhatja az ügyészség.

A szociálliberális kormánytöbbséggel szemben álló Klaus Johannis államfő, valamint az Egyesült Államok és több európai uniós tagállam nagykövetsége rendszeresen bírálta a parlamentet minden olyan esetben, amikor az megakadályozta a bűnvádi eljárás lefolytatását a korrupciógyanúba keveredett tagjai ellen, szerintük ugyanis ezzel a törvényhozók a jogállamiság érvényesülését, Románia schengeni csatlakozását hátráltatják.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük