Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Értékeltek a parlamenti pártok

Értékeltek a parlamenti pártok Románia

Értékelték a parlamenti pártok a család fogalmának alkotmányos meghatározását célzó, érvénytelennek bizonyult referendumot. Ahogy lenni szokott, a PSD az ellenzéket, az ellenzék a PSD-t teszi felelőssé a kudarcért.

Codrin Ștefănescu (PSD): A referendumot az ellenzék és Iohannis elnök bojkottálta

Senki nem vállalt politikai felelősséget a család alkotmányos meghatározásának módosítására kiírt referendumért – jelentette ki az urnák lezárása után Codrin Ştefănescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) helyettes főtitkára.

Codrin Ştefănescu szerint nem politikai szavazás volt az október 6-7-i, hanem egy hárommillió román által aláírt levél következménye, amelyet senki nem vállalt be politikailag. A PSD helyettes főtitkára ugyanakkor sérelmezte, hogy Klaus Iohannis államfő nem biztatta arra az állampolgárokat, hogy éljenek szavazati jogukkal, és ő maga is az utolsó percekben adta le a voksát, mintha „utálná azt, amiről az állampolgárok voksolnak”.

Kifejtette, a referendumot az ellenzék és Iohannis elnök bojkottálta, félretájékoztatta a lakosságot, akik ennek ellenére is nagy számban jelentek meg az urnáknál. „A négymillió jelentős szám. Négymillió román ment el ma szavazni” – mondta Ştefănescu.

Ludovic Orban (PNL): A választók el akarták kerülni, hogy szívességet tegyenek Dragneának

A család alkotmányos meghatározásának módosítását célzó népszavazáson való alacsony részvételnek az az oka, hogy Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kisajátította a referendumot – vélekedett Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke vasárnap este.

Orban kifejtette, sokan azért nem jelentek meg az urnáknál, hogy ezzel „adjanak egy pofont Dragneának, vagy elkerüljék azt a helyzetet, hogy szívességet tegyenek Dragneának”.

A PNL elnöke ugyanakkor arra biztatta a szavazópolgárokat, hogy a következő választásokon viszont éljenek szavazati jogukkal, mert „csak egy masszív jelenléttel sikerülhet eltávolítani a hatalomból ezt a Románia számára mérgező pártot”.

Dan Barna (USR):  A referendum utáni Románia a 21. század Romániája

A referendum utáni Románia a 21. század Romániája – jelentette ki vasárnap a család alkotmányos meghatározásának módosítását célzó népszavazást követően Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke.

„A holnapi Románia, a hétfői Románia pontosan megegyezik a pénteki Romániával, a referendum előttivel. Tulajdonképpen a 21. század Romániája, az összes állampolgárával együtt, akik közül némelyek tradicionálisabbak, mások modernebbek, ismét mások informáltabbak, amilyen a társadalom” – nyilatkozta Barna.

Călin Popescu-Tăriceanu (ALDE): A referendum eredményének nincs perdöntő jelentősége, a lakosság érdektelenségét tükrözi

Nincs perdöntő jelentősége az alkotmánymódosítás céljából kiírt népszavazásnak, mert nem gyűlt össze a szükséges szavazatszám, ami azt jelenti, hogy a lakosság érdektelenséggel viszonyult a kérdéshez – mondta hétfőn Călin Popescu-Tăriceanu szenátusi elnök.

Hozzátette, az általa vezetett Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) semmiféle elemzést nem végzett ezzel kapcsolatban, ugyanis nem a párt szervezte a referendumot.

Tăriceanu szerint a népszavazás egy demokratikus gyakorlat révén lehetőséget adott a lakosságnak az önkifejezésre, ugyanakkor nem ért egyet azokkal a véleményekkel, amelyek szerint egyesek győztek, mások vesztettek. „Nem gyűlt össze a szükséges szavazatszám, tehát ennek a referendumnak nincs perdöntő jelentősége” – jelentette ki, hozzátéve, hogy Románia fejlődését fogja akadályozni, ha a különböző csoportosulások radikalizálódnak és egyre szélsőségesebbekké válnak.

Traian Băsescu (PMP): A BOR-PSD páros nem képes ellenőrizni a népakaratot

A család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló sikertelen referendum annak a bizonyítéka, hogy a Román Ortodox Egyház (BOR) – Szociáldemokrata Párt (PSD) páros nem képes ellenőrizni a népakaratot – jelentette ki vasárnap Traian Băsescu, a Népi Mozgalom Párt (PMP) tiszteletbeli elnöke.

„Daniel és Dragnea belerángatták a román népet egy olyan referendumba, amelynek nyomán saját hitelességük és tekintélyük megerősítését remélték. Daniel a PSD-aktivisták és polgármesterek hadára számított, hogy majd ők elterelik szavazni a népet, Dragnea pedig a papokra épített, hogy majd ők fogják a vasárnapi mise után voksolni küldeni a híveket. A román nép azonban egy kemény leckét adott kettejüknek, amelynek következményei lesznek a román társadalom tekintetében, a BOR, a PSD és a kormány hitelességét illetően, nem is beszélve a költségekről. A sikertelen referendum annak a bizonyítéka, hogy a BOR-PSD páros nem képes ellenőrizni a népakaratot” – írta vasárnapi Facebook-bejegyzésében Băsescu, aki hozzátette: „a román nép önmaga szerezte meg európai érettségi oklevelét”.

Băsescu kifejtette: továbbra is a férfi és a nő házasságán alapuló család híve marad, de „egyenrangúaknak tekinti a monoparentális családokat és az élettársi kapcsolatban élő homoszexuális személyeket is”.

Kelemen Hunor (RMDSZ): Az emberek nem érezték úgy, hogy ez sürgős, az alkotmány módosításával megoldandó probléma lenne

A népszavazáson való alacsony részvétel talán azzal magyarázható, hogy az emberek nem érezték úgy, hogy sürgős, az alkotmány módosításával megoldandó problémáról van szó – nyilatkozta hétfőn Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke, aki szerint nem kell a referendum kudarcának felelőseit keresni és fel kell hagyni a viszálykeltéssel.

‘Véleményem szerint az emberek többsége nem érezte úgy, hogy ez egy sürgős, az alkotmány módosításával megoldandó probléma lenne’ – mondta Kelemen.

Az RMDSZ-elnök szerint az urnáktól való távolmaradáshoz hozzájárult az is, hogy egy alapvetően politikamentes témát átpolitizáltak, és minden oldalról manipulálni próbálták a közvéleményt. Hozzátette: nem kell a referendum kudarcának felelőseit keresni, és főleg nem az embereket kell hibáztatni, mert „a népnek mindig igaza van”.

Úgy vélte: véget kell vetni a viszálykeltésnek, mert az „nem old meg semmit”, és tudomásul kell venni, hogy „2018-ban az embereket nem ez a téma foglalkoztatja”.

A magyarlakta megyék alacsony részvételi aránya „a megszokott határok között” volt – mondta a szövetségi elnök, aki szerint az utóbbi időben a magyar választók a román választókhoz hasonlóan mozognak, mert a magyar embereknek sem tetszik, ha hatalmi szóval próbálják befolyásolni döntésüket, akárki is próbálkozzon ezzel.

Kelemen „elvszerűnek és kiegyensúlyozottnak” vélte az RMDSZ hozzáállását, amely nem próbálta manipulálni a közvéleményt, hanem arra biztatta az embereket, hogy vegyenek részt a népszavazáson és voksoljanak lelkiismeretük szerint.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük