Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Dübörög az ingatlanpiac

Dübörög az ingatlanpiac Románia

Eltérő ingatlanpiaci mozgások jellemezték tavaly Románia különböző régióit: miközben egyes megyékben dübörgött a lakásépítés, máshol alig készültek új otthonok. Sajnos megyénk a sereghajtók között található, alig valamivel több mint száz új lakás épült Háromszéken.

Romániában 2017-ben mintegy 53 ezer lakás készült el, közel 1100-zal, vagyis két százalékkal több, mint egy évvel korábban – jelentette az Országos Statisztikai Intézet. A lakások egyharmada, közel 16 ezer új otthon három megyében – Ilfov, Kolozs és Temes – épült, előbbi két megyében meghaladja az ötezret a véglegesített otthonok száma, Temes megyében pedig négyezer új lakást jegyeztek – írja a kamaraonline.hu, amely szerint utána a főváros (3685), Konstanca (3457), Iaşi (3363), Szeben (2886) és Brassó megye (2509) következik. A legkevesebb lakást Krassó-Szörényben (114), Háromszéken (131), Teleormanban (146), Mehedinţiben (192) és Hargita megyében (234) húztak fel. Nem Bukarestben, hanem Kolozsváron és Brassóban találnak a legnagyobb arányban vevőre az új otthonok, mindkét városban eladásra került a tavaly felépült lakások 90 százaléka, míg a román fővárosban ez az arány 80 százalék körül alakult.
A Capital szerint egy emeletes ház építéséhez az érvényben levő előírások szerint négy kétkezi munkás és 13 szakértő szükségeltetik. A gond, hogy az utóbbiakból nincs minden megyében! Építészmérnök, struktúratervező, berendezés-tervező, az előző hármat ellenőrző szakértő, technikai szakértő, energetikai hatékonyságot felmérő szakértő, építőtelep-felügyelő, kivitelezési felelős, minőségellenőr még éppenséggel kerülne, de például a villanyhálózat kivitelezését jóváhagyó szakemberből mindössze 81 van az országban. Konkrétan: 20 megyében egy sincs belőlük, egyharmaduk Bukarestben található, kilenc megyében pedig egy-egy van. Így csoda, ha valaki egyáltalán házépítésbe mer belevágni, ugyanis az érvényben lévő törvények szerint teljesen törvényesen csak így lehet csodás tájainkon álmainkat megvalósítani.
Még sanyarúbb a helyzet a fűtéstechnika-, szellőztetés- és légkondicionálás-szakértőket illetően, ugyanis belőlük csak 68 van az országban, negyedük a fővárosban él, a megyék felében egy sincs, és nyolc megyében van egy-egy. Ez lefordítva azt jelenti, hogy ezeknek a szakembereknek az említett 53 ezer lakás mindegyikét le kellett volna ellenőrizniük, ami fizikailag lehetetlen. Mint kiderült, még építőtelep-főnökből sincs elegendő: ugyan nyilvántartásba véve 14.788-an vannak, de a szakmai képviseletük szerint mindössze 1700-an tevékenykednek szakmájukban.
Abszurdisztánban viszont a hatóságokat nem érdekli a szakemberhiány: ha valahol ellenőriznek, akkor kegyetlenül büntetnek is, amennyiben észreveszik, hogy nincs meg minden specialista – írja a gazdasági lap. 2017-ben 12,8 millió lejre bírságoltak emiatt, az összeg 34%-kal magasabb, mint 2016-ban. A Capital szerint a mai miliőben egy ház építése körülbelül ugyanakkora bürokráciával jár, mint egy autópálya kivitelezésének az engedélyeztetése. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük