Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Be kell oltani a gyerekeket!

Be kell oltani a gyerekeket! Románia

Elfogadta szerdán a kormány a lakosság beoltásáról és az oltások finanszírozásáról szóló törvénytervezetet, tájékoztatta az Agerpres hírügynökséget a kormány közleménye.

 

Az idézett forrás szerint az állam finanszírozza és szervezi meg a népesség beoltását, ugyanakkor a lakosság számára hatékony és biztonságos vakcinákat biztosít, amelyeket a törvényeknek megfelelően engedélyeztek. A tervezet szerint kötelező beoltani a gyerekeket azon oltásokkal, amelyek a nemzeti oltási naptárban szerepelnek, és azokkal a vakcinákkal is, amelyek különleges járványok esetén szolgálhatják a betegség terjedésének megelőzését. Az oltásokat kötelező beadatni: gyerekek számára; járvány esetén megelőzésképpen vagy a betegség terjedésének fékezése érdekében; az állami és magánkórházakban dolgozó személyzet számára; más közintézményekben és magánegységekben dolgozók számára, akik sok emberrel érintkeznek, ezért könnyebben elkaphatnak bizonyos ragályos betegségeket és tovább adhatják több személynek is. A gyerekek beoltásáért a szülők, a gyám vagy a gyermek felügyeletét biztosító személy felel.

A kötelező oltások esetében a beleegyezést egyértelműnek veszik, az oltás elutasítását írásban kell jelezniük a szülőknek. „Amikor egy gyereket beíratnak egy közösségbe, az intézmény köteles egy háziorvosi igazolást kérni a gyerek oltásairól. A gyerekeknek torokgyík, tetanusz, szamárköhögés, kanyaró, rózsahimlő, mumpsz és hepatitis B elleni oltásokkal kell rendelkezniük” – áll a közleményben. A tervezet szerint a megyei közegészségügyi igazgatóságoknak oltási bizottságokat kell létrehozniuk.

A kormány szerint a felelősségtudat növelése és a hatáskörök felvállalása érdekében a törvénytervezetben „korrekt és méltányos büntetéseket” határoztak meg az oltási folyamatban részt vevő szereplők számára, így az egészségügyi minisztérium, az Országos Egészségügyi Intézet (INSP), a megyei közegészségügyi igazgatóságok, az oktatási intézmények, a gyermekvédelmi igazgatóságok, az oltásokat beadó egységek, a szülők vagy gyámok, az oltásokat előállító és forgalmazó vállalkozások számára is. Az állam az egészségügyi minisztériumon keresztül vállalja a mellékhatások diagnosztizálását és kezelését, a hosszú távú ellenhatásért kárpótlást fizetnek, ha bebizonyosodik az oltás és a kialakult betegség közötti összefüggés. A törvény alkalmazási módszereit a hivatalos közlönyben való megjelenést követő 12 hónapban fogadják el. A jogszabály 2018. január 1-jétől léphet érvénybe. A törvénytervezet parlamenti elfogadásra vár.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük