Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Az RMDSZ nem szavazta meg

Az RMDSZ nem szavazta meg Románia

Tegnap elfogadta a képviselőház a büntetőtörvénykönyvet módosító tervezetet. A javaslatcsomagot 167 képviselő támogatta szavazatával, 97-en ellene voksoltak, 19-en tartózkodtak.

A tervezetet kedden véleményezte pozitívan az igazságügyi törvényekkel foglalkozó parlamenti különbizottság, miután a szenátus plénuma első házként ugyanaznap elfogadta azt. A különbizottság a szenátus által elfogadott változatot hagyta jóvá, csak néhány technikai módosítást eszközölt rajta. Jóváhagyott ugyanakkor a bizottság egy, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) által megfogalmazott módosítást, amelynek értelmében a sikkasztás bűncselekményének megállapítása csak a köztisztviselő ellen benyújtott előzetes büntetőpanasz esetén lehetséges.
A btk-szavazásra az RMDSZ közleményben reagált, amelyben úgy fogalmaznak, nem támogatták a büntetőtörvénykönyv módosítását a jelenlegi formájában, de annak a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) az oldalára sem tudtak állni, amely az elmúlt időszakban minden magyar ügyet minden létező eszközével megtámadott. A közleményben az RMDSZ leszögezi: az igazságügyi törvények módosítása kapcsán a szövetség kizárólag azon változtatásokat szorgalmazza, amelyek az alkotmánybírósági döntéseket, az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntéseit és az európai utasításokat emelik be a román jogrendbe.
„Továbbra is fontosnak tartjuk a büntetőtörvénykönyv módosítását, de a jelenlegi formájában nem tudtuk támogatni azt. Az RMDSZ nem ért egyet a hivatali gondatlanság eltörlésével, és nem ért egyet az értékküszöb bevezetésével sem a hivatali visszaélés esetében. Azt sem tudtuk támogatni, hogy csak az a hivatali visszaélés számítson bűncselekménynek, amelynek elkövetője, annak házastársa vagy legtöbb másodfokú rokona jut illetéktelenül haszonhoz. Továbbá azt sem tudtuk támogatni, hogy a bűncselekményre kiszabható legmagasabb büntetést csökkentsék. Módosító javaslatainkat a szakbizottságban elvetették” – szögezi le a közlemény. Az RMDSZ képviselői a végső szavazáson tartózkodtak.
A képviselőház szavazását követően nem sokkal Klaus Johannis államfő a Cotroceni-palotában tartott rövid sajtótájékoztatón bejelentette: alkotmányossági kifogást emel mind a büntetőtörvénykönyv, mind a büntetőeljárási törvénykönyv módosításai ellen. „A módosítások nagy része vagy fölösleges, vagy ártalmas, ezért minden alkotmányos eszközt felhasználok arra, hogy megtámadjam ezt a két jogszabályt” – fogalmazott az elnök. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások