Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A Rétyi Nyírben is háborúznának

A Rétyi Nyírben is háborúznának Kovászna megye

Vasárnap korán reggel a sepsiszentgyörgyi Építők utca 7. szám alatt, a romos „régi házgyár” előtt szemet szúró öltözetű és „fegyverzetű” népes társaság gyülekezett. Távolabbról azt hihette az ember, hogy katonai bevetésre készülnek, közelebbről szemügyre véve, a különféle korokat, hadseregeket idéző öltözetük alapján pedig inkább valamiféle filmforgatásra gyanakodhatott a beavatatlan járókelő. Mint kiderült, a romos gyárban kialakított airsoftpályát avatták fel a légfegyverekkel játszott sportág több megyéből érkező szerelmesei.

A Mad Max Arena nevet viselő megmérettetésen, a taktikai összecsapások hevében a házigazdák többek között egy országos premiernek számító kezdeményezésről is beszámoltak. Ám még előtte elmondták, hogy három hónapja takarítják, rendezik a terepet a megnyitóra, illetve ezúton is köszönetet mondtak Tulit Zsombor vállalkozónak, aki az épülettel támogatta őket, illetve Pozna Dávidnak, akitől a pályákat izgalmasabbá varázsoló roncsautókat kapták.

Az airsoft népszerűsítői
Az airsoft egyfajta szimuláció, amelyet a természetben lebomló műanyag golyókat kilövő légfegyverekkel játszanak, és ahol egy akadályokkal ellátott pályán két csapat egymással versenyzik, különféle feladatokat teljesítve: területfoglalás, tárgyak megszerzése, fontos személy útvonalon való kísérése stb.
– Szeretnénk népszerűsíteni ezt a megyeszékhelyen eddig hiányzó sportágat. A vasárnapi megnyitóra jöttek Krajováról, Kolozsvárról, Marosvásárhelyről, Ludasról, és még sorolhatnánk. Az airsoft az egész megyében ritkaságszámba megy, nyáron a csapatunk falunapokra járt, és azokon igyekezett népszerűsíteni – magyarázta Boros János Szabolcs, a vasárnapi házigazda, a Warlords Egyesület elnöki tanácsadója.
Ugyancsak tőle tudtuk meg, hogy a falunapokon az emberek visszafogottan viszonyultak az élethű fegyverekhez, főként rendőrök, csendőrök próbálták ki a replikákat.
– Hiába magyaráztuk, hogy ezek csak játékszerek, az élethű replikák láttán többen megtorpantak. Egyesületünk jelenleg huszonhat sepsiszentgyörgyi taggal működik, a Warlords nevet viseli, és Florea Andrei az elnök – részletezte Boros, hangsúlyozva, hogy az airsoft nem a háborút népszerűsíti, csak egy „gőzkiengedő játék, amely a csapatmunkára, a sportszerűségre tanít”.

„Halhatatlanokkal senki nem játszik!”
A sportszerűség fontos ebben a játékban, hiszen a fegyverek által kilőtt kis műanyaggolyók nem hagynak – a csata hevében – látható nyomokat, így a „meghalás” az áldozatra van bízva, a játékos, aki érzi vagy hallja a ruháján csattanó golyót, kezét felemelve jelzi, hogy eltalálták. Természetesen a harc hevében előfordul, hogy valaki nem érzi a golyót, ezért fontosak a bírák, akik ugyanakkor a csalókat is hamar kiszűrik, és kikísérik a pályáról.
Stoica Sergiu, alias Próféta (a Ludas Légió tagja), a vasárnapi játékvezető lapunknak elmondta, a „halhatatlanok” – magyarán a csalók – saját kezükkel zárják ki magukat a sportból, hiszen ezekkel a személyekkel utólag senki nem akar játszani.
– Persze, előfordulhat, hogy a játék hevében valaki nem érzi a rajta csattanó lövedéket, de ilyenkor előfordul, hogy a bíró helyett a csapattársa figyelmezteti, hogy már „halott”. A sportszerűség, a becsületesség a legfontosabb az airsoftban – összegezett.

1500 lej az alapfelszerelés
Ebből az összegből egy replika fegyver, mellény, öltözet szerezhető be – tudtuk meg a szervezőktől. A sepsiszentgyörgyi pályára a házigazdák hétvégenként várják az érdeklődőket (az AirsoftSf.Gheorghe Facebook-oldalon megtalálhatók az elérhetőségek, és egyéb részleteket is megtudhat az érdeklődő). A felszerelés-bérlés, a játszás személyenként mintegy 30 lejbe kerül a helyszínen.
– Az egyesületnek egyelőre nincs bérelhető fegyverarzenálja, így a saját fegyvereinket tudjuk odaadni azoknak, akik ki szeretnék próbálni a sportot, ám még nincs felszerelésük. Persze, védőszemüvegeket, maszkokat tudunk biztosítani – tájékoztatott Boros.

Egyetlen nő ragadott fegyvert vasárnap
Vasárnap négy csapat mérte össze tudá­sát. A 25 éves Plugor Katinka Kriszta Kommandóról érkezett a versenyre.
– Egyedüli nő vagyok a játékban. Két hónapja egy ismerősöm által ismerkedtem meg az airsofttal, amelyet azóta megszerettem. A játék során kikapcsolódik az ember. Kiskoromban katonaként képzeltem el az életemet, aztán sportnak szenteltem ifjúságomat, atlétizáltam, végül abbahagytam, és vállalkozásba kezdtem. Számomra az airsoft a sportszerűségről szól, ugyanakkor szeretek társaságban lenni, és ez ebben is segít – mesélte.
A Kolozsvárról érkező, 32 éves Ciuruş Tudor, alias Snake (a medgyesi klub tagja) neve nem ismeretlen az airsoft hazai szerelmesei előtt. Jómaga 2008 óta játszik, és a vasárnapi játékok során is – különös ruházata mellett – kitűnt vezetői képességeivel.
– Ez a sport számomra a – viszonylag kis közösségen belüli – barátkozásról, ismerekedésről szól, és persze a játék nyújtotta izgalmakat sem lehet elhanyagolni. Kolozsváron legtöbbször erdőben játszunk, de épületek is vannak erre a célra berendezve – magyarázta.
A hétvégi megmérettetésen a 49 éves Kónya Ernő volt a legidősebb játékos. Őt Boros barátja „fertőzte” meg egy éve az airsofttal, azóta már fegyvert (egy AK47-es replikát) is beszerezett, illetve családja is támogatja szabadidős foglalkozásában, mi több, vasárnap hajnalban elesége ébresztette, nehogy elkéssen! A 37 éves Marcu Stelian (CSAC Airsoft Craiova) érkezett a legtávolabbról a megnyitóra: 5 éve játszik, és abban látja előnyét, hogy a játéktéren a kikapcsolódás mellett folyamatosan jár az agy, stratégiákat dolgoz ki, emellett pedig a fizikai kondíciót is fenntartja. Hangsúlyozta, országos szinten kevés az igényes pálya, ezért jött el Sepsiszentgyörgyre.

Törvényes erdei pálya a célkitűzés
Boros János Szabolcs búcsúzásul elárulta, országos premieren munkálkodnak: a megyei tanács, a rétyi polgármesteri hivatal, illetve az illetékes erdészet bevonásával tennék hivatalossá az erdei airsoftot Háromszéken.
– A Rétyi Nyírben szeretnénk játékokat szervezni törvényes keretek között, erre kaptunk már beleegyezést pár helyről, illetve az erdészet válaszát várjuk. Hetente egy órára vennénk igénybe az egyik erdőrészt. Máshol is játszanak erdőben, de nem próbálkozott senki ehhez a hatóságok beleegyezését is kikérni. Ebben lennénk úttörők – összegzett Boros.

További fotók itt

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2017. november 28., 15:55
    ÉRTÉKELÉS: 1

    Még egy hülyeség a pihent agyúaknak.Nem tud kikapcsolódni könyvet olvasva? Éppen az agresszív „játékokra” van még szükség a Rétyi Nyírben.Természetvédelmi területen hogy engedélyeznek csendzavarást? nem elég a sok juh? és a fajtabelire gondolok nem kétlábúakra.Hasznosabb dolgokat nem tudnak kitalálni? Minden az erőszakról szól arról hogy elgyőzni a másikat, stratégiákat ahol tönkre lehet tenni a másikat még ha jelenleg csak jelképesen is.És csodálkoznak ha a felnövő gyerek is agresszív a társaival és nem toleráns a környezetében levőkkel,akár állat akár ember akár növény.

  • User
    Dátum: 2017. november 28., 19:01
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Jó h voltak románok is mert hanem a Realitatean már beharangozták volna a paramilitáris székelyek katonai kiképzését! Amúgy turós rudi olcsóbb fegyver és asszem olcsóbban is ki lehet engedni a gőzt!