Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mennyit „keres” a TEGA?

Olvasói kérdésként jelent meg a Székely Hírmondó június 19-i lapszámában a kérdés, hogy a szelektív hulladékért mennyi pénzt is kap a TEGA, illetve az így keletkezett bevételtől miért is nem csökken a hulladékszállítási díj.
Természetes, hogy mindenki azt szeretné, hogy a költségek ne létezzenek, a szolgáltatások legyenek ingyenesek – ugyanakkor azt is tudja mindenki, hogy ez nem lehetséges. A TEGA esetében a miértre egyszerű a válasz: cégünk hulladékszállítással foglalkozik, olyan körülmények közepette, amikor az üzemanyagárak igencsak nőnek, ezzel együtt a cég költségei is.
Az olvasó azt kérdezi, mennyi pénzt fizetnek a TEGA-nak a szelektíven gyűjtött anyagokért? A válasz sajnos nem túl vidám: az üvegnek tonnájáért 1 lejt, a papírért, fémért, műanyagért pedig semmit – ezeket a lécfalvi hulladékválogatót működtető cég ingyenért veszi át. A megyei integrált hulladékgazdálkodási pályázat Kovászna megyében, de Románia azon kevés megyéiben is, ahol szintén sikerült a pályázatot lezárni, ugyanígy működik, annak idején az európai uniós pályázatot így kellett megoldani.
Ugyancsak a lécfalvi lerakóba kerül a vegyes hulladék, azaz minden, ami nem szelektíven van válogatva: egy tonnáért a TEGA fizet (tehát nem kap) 77 lejt. Cégünk tehát ilyen körülmények közepette dolgozik azon, hogy a lakosságnak ne kelljen többet fizetnie. Ha nő a szelektíven válogatott hulladék mennyisége, akkor kevesebb költség van a megmaradó vegyes hulladék miatt – a környezet és a pénztárcának is jobban jár. A hulladékszállítás és a nem újrahasznosítható anyagok költséget jelentenek, ezeket tartalmazza a számla. Ha figyelembe vesszük, hogy az üzemanyag jó eséllyel tovább drágul, akkor sajnos nincs reményünk arra, hogy a költségeink és ezáltal a szállításért fizetett díj csökkenjen. Ami hosszú távon segíthet abban, hogy legalább többet ne kelljen fizetni, az a keletkező szemét tudatos szétválogatása – ez közös felelősségünk.
Máthé László, a TEGA Rt. igazgatója

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. június 20., 9:37
    ÉRTÉKELÉS: 10

    Arrol is kene irjon az igazgato ur, hogy 2016-ban a ceg netto profitja 72.471 lej volt 265 alkalmazottal (ez 273.5 lej netto profit/alkalmazott), 2017-ben pedig a ceg netto profitja 775.174 lej volt 257 alkalmazottal (ez 3016.2 lej netto profit/alkalmazott). Valahogy csak megeri osszegyujteni a szemetet… Nem arrol kellene meseljen, hogy a leadott szelektiven osszegyujtott hulladekert mennyi pent adnak az osszegyujto kozpontok, hanem arrol, hogy a szelektiven osszegyujtott es leadott hulladekok utan mennyi nyeresege (elonyei, juttatasok, palyazatok stb) van.

  • User
    Dátum: 2018. június 20., 14:28
    ÉRTÉKELÉS: 6

    Köszönöm a választ a felvetett problémára, de okosabb nem lettem tőle. Nem szeretném, ha azt gondolnák, hogy engem zavar, ha „keres” a Tega, sőt, de azt ne akarják elhitetni, hogy annyira sajnálnivaló lenne, ahogy lefestik. Mindenki tudja, hogy a város egyik legjobban menő részvénytársasága, s a jövedelem nagy része csakis a szemét értékesítéséből jöhet. Hiszen a szemét arany. Adják is el , hadd hasznosítsák valakik újra, hogy unokáinkat majd ne lepje el a szemét, de csinálják átláthatóan, s érezzen a közember is valami biztást a munkájáért.