Hirmondo

Akarat, hit és bátorság

Akarat, hit és bátorság

Az RMDSZ Kovásznai Nőszervezetének rendezésében Gocz Elvira életútjának bemutatásával vette kezdetét az országos nőszervezet által elindított, Sorsfordító nők az elmúlt 100 évben című rendezvénysorozat.

Kedden a kovásznai művelődési házban képekből álló kiállítással egybekötött beszélgetésen mesélt a titokzatos kovásznai asszonyként ismert, 79 éves Gocz Elvira színes, kalandokkal és nehézségekkel teli életéről, akinek – saját megfogalmazása szerint – küldetése, a másokon való segítés szándéka adott mindig kitartást és erőt.
Az államférfiak, királyi családok és világhírű személyiségek betegápolójaként évtizedeken át dolgozó Gocz Elvirát nemcsak itthon, hanem a világ számos országában tisztelet és megbecsülés övezi. A tizenkét éves korában három sült pityókával a zsebében otthonról elkerült lány hosszú utat járt be, küzdelmei és önmegvalósítása igazán „székelyes” kitartásáról tesznek bizonyságot, számára mindig fontos volt közössége, szülőföldje.
Azt tanácsolja a mai nőknek, hogy ne ijedjenek meg az árnyékuktól, és ne féljenek a munkától, legyenek becsületesek, pontosak. Ne szégyelljék megjárni a ranglétra fokait bármilyen diploma is van a kezükben. „Mindig bíztam abban, hogy Isten megsegít, és egyszer hazajövök. De akkor jövök haza, amikor tudok adni Erdélynek, Kovásznának, a megyének.” Elmondása szerint, ha újra kezdhetné, sem változtatna semmit az életén, ismét nekivágna az útnak becsülettel, jóakarattal, Isten segedelmével. „Ha az embernek megvan a hite, legyen meg a reménye is” – fogalmazott. Kovászna város díszpolgára lehetősége szerint ma is segít a betegeken, aktív életet él, utazik a nagyvilágban, eleget téve a különböző felkéréseknek, egészségügyi könyvet ír, és terve között szerepel egy otthon létrehozása idősek számára.
Ájgel Ágnes, az RMDSZ Háromszéki Nőszervezetének elnöke elmondta: az elmúlt száz évben sok olyan nő tevékenykedett, akik szívükön viselték közösségük sorsát. „A számtalan elismerés birtokosa, Gocz Elvira hosszú évek munkája, tanulása és tapasztalata után hazatért szülőföldjére, hogy önzetlen támogatást nyújtson azoknak, akik fontosak számára: többek között az iskoláknak, óvodáknak, egyhá­zaknak, kórházaknak, különböző civil szervezeteknek juttatott jelentős anyagi támogatást. Mindezek mellett azt gondolom, hogy a segítő asszony története már önmagában kincs, amely példát mutathat és erőt adhat a mai nőknek. Akarat, hit és bátorság jellemezte életútját. Az ilyen fáradhatatlan nők jelentősen hozzájárulnak az erdélyi magyar társadalom elismertségéhez”.
Az esemény végén Bodó Enikő, az RMDSZ Kovásznai Nőszervezetének elnöke mondott köszönetet a fürdőváros nagy szülöttjének. <<

Hozzászólások