Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Új alapokra helyezkedve

Új alapokra helyezkedve Gazdaság

Nagyravágyó célt tűztek ki a háromszéki krumplitermesztők és a mezőgazdasági igazgatóság: szeretnék, ha 2020-ig megkétszereznék a jelenlegi pityókatermést annak érdekében, hogy Kovászna megye biztosítsa az ország krumplifogyasztásának 20 százalékát.

Ez az elképzelés nem valóságtól elrugaszkodott, hiszen van lehetőség növelni a hatékonyságot, illetve megnövelni a raktározási kapacitást és az értékesítést. Ehhez be kell vonni a kistermelőket, meg kell szervezni azok tevékenységét, hiszen ők jelenleg értékesítési gondokkal küszködnek.
Háromszék jelenleg is a „pityóka hazájának” tekinthető a terménnyel beültetett területek arányát és a termésátlagokat figyelembe véve, hiszen a többéves termésátlag évi 200.000 tonnára tehető, ami Románia krumpliszükségletének 10 százalékát fedezi, miután minden lakos évente átlag száz kilogramm pityókát fogyaszt egy esztendőben – mutatott rá lapunk érdeklődésére Könczei Csaba. A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője emlékeztetett, évek óta hajtogatják a gazdák szövetkezésének fontosságát, a közös raktározásban és értékesítésben rejlő lehetőségeket.
E tekintetben történtek pozitív változások, hiszen a felsőháromszéki nagytermelők, miután eladták a saját termésüket, most a kistermelőktől vásárolják fel a krumplit, amit válogatnak, mosnak, csomagolnak, címkéznek, és nagyáruházaknak vagy külföldön – Moldova Köztársaságban vagy Ukrajnában – értékesítenek 75 banis kilogrammonkénti áron. Mivel a háromszéki nagygazdák maximalizálták termelésüket, beindult egy folyamat, miszerint kisebb gazdákkal termeltetik meg a szükséges mennyiséget, és egy előre meghatározott áron átveszik, feldolgozzák és értékesítik a krumplit. Ez a „szövetkezeti” rendszer lehetőséget biztosít a gazdáknak, hogy biztos bevételi forrással egészítsék ki a családi kasszát. Tavaly ősszel, szabad értékesítésben a háromszéki krumpli kilogrammjáért 35–45 banit kínáltak, és ez az ár idén sem emelkedett jelentősen. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. február 28., 18:25
    ÉRTÉKELÉS: 17

    Ki fizette a cikk megirasat?
    A nagy bűdös helyzet,h a nagyok (sokan közülük)90 ben nagy eslőnnyel indultak,pénz,ismeretség,stb. Még most is van olyan komcsi ivadék aki jógtalanúl más földjét túratja! A másik nagy csapás az Unió,ők is a tolvajt támogatják kemény pénzekkel! A kis gazda aki családját akarja eltartani ebből az ősi mesterségből az morzsólja másodjára a 40 banis pityókát és várja a szemtelen feketézőket!!!!

  • User
    Dátum: 2018. március 1., 11:36
    ÉRTÉKELÉS: 7

    Egyszer meg kellene állitani a nagy lengyel importot hogy legyen mégis valami eselyük az ár emelésére a gazdáknak meg perszre felvásárlási létesitményt letre hozzni hogy ne a 100 hektárosok szablyák meg az árakat mert tavaj mire Feribá kiszedte szeptember közepén már a nagy gazdák 40 banis áron adták hülyére mert hanem elrothat volna mind igy kénytelen volt Feribá oda adni 35 baniért amivel majdnem zero haszna volt mert ö nem vett le 50 tonát /ha
    Pityoka nagyhatalom jo vicc elmegy a pityokátol kedvuk a gazdaknak és egyre kevesebet fognak teni a kis gazdák .uj alternativákat kell keresni amire van igény és amit nem termelnek 67 egy faluba.

  • User
    Dátum: 2018. március 1., 15:22
    ÉRTÉKELÉS: 4

    Nem kellene mindig csalafintaságon járni az észnek.Néhány héttel ezelőtt olvastam,hogy Magyarországra exportáltak fertőzött pityókát ,ami nem káros az egészségre csak a talajra,de megsemmisítették.Egy komoly exportáló cég ELŐSZÖR bevizsgáltatja az árúját és utána viszi ki,mert utána már elveszíti a hitelességét,ahogy mondani szokás ‘még ingyen sem kell!’Dicsekedni pedig bőven lehet ,az tényleg ingyen van.

  • User
    Dátum: 2018. március 2., 10:21
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Nem megállítani kell a lengyel importot, hanem elgondolkozni, hogy ők, akik szintén kb. onnan indultak, mint mi, hogy képesek elárasztani más piacot a termékükkel, olcsóbban. Itt még csak azt se mondhatni, hogy a nyugatnak kellett a keleti piac…

  • User
    Dátum: 2018. március 2., 15:59
    ÉRTÉKELÉS: 0

    De el kell gondolkozni a lengyelekel kapcsolatban hogy hány tonával vesznek le több termést /ha plusz menyivel több a támogatás rá ha 10 bani / kg aron adja már azzal profitja van .Nagy támogatás =alacsony termeloi ár ez a támogátás rendszer lényege unio szinten.