Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Sikeresek a programok

Sikeresek a programok Gazdaság

Háromszéken is lendületet adott a paradicsomtermelésnek és állattartásnak a mezőgazdasági minisztérium három de minimis jellegű támogatási programja, mutatott rá lapunk érdeklődésére Könczei Csaba. A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője szerint legnagyobb sikere a paradicsomtermesztési támogatásnak van.

 

Bár Kovászna megye az éghajlati adottságai miatt nem hagyományos paradicsomtermő vidék, a tavalyi programban részt vevő három gazda sikerén felbuzdulva idén tucatnyi – csernátoni, kézdivásárhelyi, torjai, szörcsei és nagypataki – termelő vág bele a paradicsomtermesztésbe. Több éven keresztül igénybe vehető, évi 3 ezer eurós vissza nem térítendő de minimis támogatásban részesítik azokat, akik legkevesebb 10 áras üvegházban vagy fóliasátorban termesztenek paradicsomot, és a termény értékesítését a primőr kerti zöldségekből hiányt jelentő téli és kora tavaszi hónapokra időzítik.

Tavaly három gazda a november–decemberi értékesítési időszakot célozta meg, mivel a hosszú meleg ősz segítette őket. Idén viszont megszokottnál melegebb telet kihasználva egy termelő megpróbálkozik a január – május közti termeléssel és értékesítéssel is. A programra még lehet jelentkezni a Mezőgazdasági Igazgatóságnál. A 3000 eurós támogatás feltétele, hogy a gazdáknak el kell érniük a négyzetméterenkénti 2 kilogramm terméshozamot, és az eladást számlával vagy eladási lappal kell bizonyítaniuk. A 3000 eurós támogatás, illetve a termény értékesítése szinte fedezni a fóliasátor létesítésének költségeit, ahol a paradicsom értékesítését követően más hagyományos zöldségeket is termelhetnek.

Sikeresnek mondható a juhtartó gazdákat támogató gyapjú-értékesítési program is, mondta Könczei Csaba. Eddig 262 gazda iratkozott fel a programra, és azt vállalták, hogy összesen 155.422 kg gyapjút értékesítenek. A juhfajta és a gyapjú minőségének függvényében a 22 hazai felvásárlóközpont, illetve közvetítőik kilogrammonként 2,5–3 lejes árat fizetnek a gyapjúért, amit az állam kilogrammonként 1 lejjel egészít ki. Tavasszal kezdődik a juhok nyírása, az idei mennyiséget július 1-ig kell értékesíteni, mondta Könczei, aki felhívta a figyelmet, hogy ha közvetítőknek adják el a gyapjút, a szerződésbe pontosítsák, melyik felvásárló-központba kerül, illetve eladási dokumentumként használják a mezőgazdasági igazgatóság által biztosított formanyomtatványt.

Háromszéken óriási az érdeklődés az „ingyen malac” program iránt is, viszont az várhatóan csak a következő években fog kiteljesedni, mondta Könczei. Habár 588 mangalica vagy báznai malacra lenne igény, a háromszéki tenyésztők csak tíz malacot tudnak biztosítani, ugyanakkor az egész országban kevés a rendelkezésre álló állomány. A szakember szerint, mivel többéves programról van szó, érdemes lesz a tenyésztőknek felszaporítani a törzskönyvezett állományt, amelyért 250 lejes állami támogatást kaphatnak. Gondot jelent, hogy a feldolgozók keveslik a kilogrammonkénti 11 lejes árat, illetve sokallják a vele járó bürokratikus munkát, ugyanis követniük kell, hogyan hízik a malac a gazdánál.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük