Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mit hoz az új RCA-törvény?

Mit hoz az új RCA-törvény? Gazdaság

Enyhe áremelkedést eredményezett a kötelező gépjármű-biztosításokra (RCA) vonatkozó új törvény múlt heti megjelenése, de a biztosítótársaságok még kivárnak az új díjszabások megállapításával, nyilatkozta lapunk érdeklődésére Lőrincz Lehel.

A sepsiszentgyörgyi Transilvania Bróker Biztosító ügyvezetője szerint a biztosítótársaságok most egymást figyelik, ki miként reagál a múlt héten életbe lépett jogszabályra, amely egy sor újítást vezetett be, és referenciaárat szabott meg az RCA-kötvényeknek. A biztosító társaságok nem kötelesek a referenciaárhoz szabni kötvényeik árát, viszont ha megemelik az árakat, kötelesek tájékoztatni az ügyfeleiket, hogy milyen szempontokat vettek figyelembe a díj megállapításakor. Lőrincz úgy véli, ha egy biztosítótársaságnak nyereséges az RCA-kötvény-eladás, akkor nehezen tudja majd indokolni az esetleges áremelés szükségességét.

A kötelező gépjármű-biztosítások (RCA) szabályozása öt és fél millió gépkocsivezetőt érint, akiknek egyáltalán nem mindegy, hogy évente mekkora összeget kell kitenniük a zsebükből. Miközben a gépkocsivezetők minél kisebb összeget szeretnének fizetni, addig a biztosítótársaságok azzal érvelnek, hogy egyre nagyobb kárpótlásokat kell fizetniük a balesetek áldozatainak, így képtelenek fedezni kiadásaikat.

Az új jogszabály előírja, hogy a biztosítóknak a szerződés érvényességének lejárta előtt 30 nappal értesíteniük kell a gépjármű-tulajdonost a meghosszabbítás lehetőségéről. Lőrincz Lehel szerint ezt az előírást eddig is alkalmazták a komolyabb biztosítók, akik számára fontosak az ügyfelek. A sepsiszentgyörgyi biztosítási szakember ugyanakkor csak visszafogottan bizakodó az új jogszabály egyes előírásainak gyakorlati alkalmazását illetően. Fontos előírásnak mutatkozik, hogy a károsult saját biztosítójához is fordulhat kárigényével, és annak kell behajtani a javítás költségeit a balesetet okozó sofőr biztosítójától. Ez azért fontos, mert így a vita vagy egyezkedés a két biztosító között zajlik, az állampolgár kárát kifizetik, és nem ő kerül hátrányos helyzetbe. Ám a törvény csak lehetőséget ad erre, nem teszi kötelezővé, hogy a károsult saját biztosítójához forduljon!

Az új törvény lehetőséget ad a biztosítás részletekben történő kifizetésére, mondja Lőrincz Lehel, aki szerint ez veszélyes, mert a kötvény akkor is érvényben lesz, ha a tulajdonosa nem fizette be részletét, de ha kárt okoz, a biztosítónak kényszervégrehajtást kell kezdeményeznie. Továbbá mostantól a gépkocsi-tulajdonosok bármely szervizbe elvihetik járművüket javíttatni, és bűncselekménynek minősül, ha a cég nem eredeti alkatrészeket használ a javítás során. Ez a rendelkezés megemeli a javítási költségeket, hiszen tapasztalatok szerint az autószervizek eddig – főként régi autók esetében – bontóból származó vagy utángyártott alkatrészeket is használtak.

Lőrincz Lehel szerint az ügyfelek számára előnyös rendelkezés, hogy ha a biztosító 5 munkanapon belül nem méri fel a kárt, akkor elvihetik járművüket a szervizbe. Korábban előfordult, hogy a társaságok hetekig húzták az időt a kárfelméréssel, abban bízva, hogy ügyfeleik inkább lemondanak a kártérítési igényükről, és saját zsebből javítják meg az autót. Másik előnyös rendelkezés, hogy ha a jármű tulajdonosa be tudja bizonyítani, hogy nem jár az autóval, akkor felfüggesztheti a kötelező gépjármű-biztosítását mindaddig, míg ismét használni szeretné a járművét.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük