Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Miért késlekednek?

Egy hete, május 21-én kellett volna életbe lépnie az élelmiszerpazarlás elleni törvénynek, de a mezőgazdasági minisztérium még nem dolgozta ki az alkalmazási módszertanát.

 

Az országban lakosonként évente 76 kilogramm élelmiszer landol a kukákban. Románia a kilencedik a legpazarlóbb európai országok listáján, napi 6 ezer tonna kidobott élelmiszerrel. A törvény életbe lépését reménykedve várták a vásárlók és a civil szervezetek, hiszen a boltok a szavatossági idő lejárta előtt három nappal, akciós áron kellene kínálják az élelmiszereket vagy adományként átadniuk civil szervezeteknek, öregotthonoknak, gyermekvédelmi központoknak és kórházaknak. A jogszabály korlátozza a lejárt szavatosságú élelmiszerek megsemmisítését, és előírja, hogy az kerüljön állatmenhelyekhez vagy készüljön belőlük komposzt vagy biogáz. A törvény megszegése esetén 1000 és 6000 lej közötti bírság szabható ki a kereskedőkre. Ezek miatt az élelmiszerláncok ellenzik a jogszabály életbe lépését.

A mezőgazdasági minisztériumnak hat hónap ált rendelkezésére, hogy elkészítse az alkalmazási módszertant, de Petre Daea miniszter szerint egyes előírások nem ültethetők gyakorlatba, ezért módosítani kell a jogszabályt. Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője szerint megvitatták a kérdést, és arra a következtetésre jutottak, hogy a halasztás mögött vagy bürokratikus mulasztás, vagy a nagy élelmiszerláncok nyomásgyakorlása állhat. Ha ugyanis valóban módosítani akarnák a törvényt, a miniszternek azt is el kellett volna mondania, hogy min akar változtatni. Az RMDSZ képviselők interpellálnak az ügyben.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük