Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Legyen nyilvános, ki könyvel!

Legyen nyilvános, ki könyvel! Gazdaság

A hazai cégek adózási rendjének változásakor vagy új cég bejegyzésekor a vállalkozóknak kötelezően nyilatkozniuk kell arról, hogy ki könyveli tevékenységüket.

 

Az intézkedés a Könyvvizsgálók és Hites Könyvelők Egyesületének (CECCAR) szorgalmazására került be az adózási rendről (vector fiscal) szóló 010-es nyilatkozatba. Az elmúlt napokban a vállalkozók és könyvviteli szakértők körében kisebb felbolydulást eredményezett, hogy május 10-én megjelent a Hivatalos Közlönyben az adóhatóság elnökének 2017/1382-es számú rendelete, amely alig 15 napos határidőt szabott meg minden vállalkozás számára, hogy benyújtsa az adózási rendre vonatkozó nyomtatványt, amelyben nyilatkozniuk kell arról, hogy ki a könyvelőjük és milyen szerződés alapján végzi tevékenységét.

Mivel ez a rövid határidő nem volt tartható, az ANAF május 24-ei közleményében pontosított, hogy a már bejegyzett cégek csak akkor kell könyvelőjükről nyilatkozzanak, amikor megváltozik valami adózási rendjükben, és amúgy is le kell adják a 010-es nyilatkozatot, az új cégek pedig bejegyzésükkor közlik az erről szóló információkat, tájékoztatta lapunkat Benkő Pál. A CECCAR Kovászna megyei elnöke szerint üdvözlendő lett volna, hogy kerüljön nyilvánosságra, melyik céget ki könyveli, most viszont évekbe is beletelhet, amíg elkészül az erről szóló adatbázis.

Értesülésünk szerint a CECCAR és az adóhatóság között egyeztetés folyik arról, hogy miként tudják felgyorsítani ezt a folyamatot. Sok céget jellemzően külsősök könyvelnek és készítik el bevallásaikat, de ebben az ágazatban is jellemző a szürkegazdaság, hívta fel a figyelmet nemrégiben sepsiszentgyörgyi látogatásakor Robert Șova. A CECCAR országos elnöke a háromszéki könyvelőkkel való találkozóján kifejtette: céljuk, hogy felszámolják a szürkegazdaságot, miszerint egyesek olcsón elvégzik a cégek könyvelését, majd a dokumentumokat aláíratják egy mérlegképes könyvelővel, aki úgy vállal felelősséget, hogy nem ismeri a dokumentumok tartalmát. Șova szerint ennek egyik eszköze, ha köteleznék a cégeket, hogy jelentsék, ki a könyvelőjük.

Hasonlóan vélekedett lapunk érdeklődésére Debreczeni János sepsiszentgyörgyi könyvelési és adószakértő, aki szerint azért lenne jó, hogy publikussá váljon, melyik cégnek ki könyvel, mert egyrészt ez felszámolná a feketemunkát, másrészt a pénzügyi ellenőrök is tudnák, hogy egy adott cég esetében melyik könyvelőt vagy könyvelési irodát kell felkeresni, ki vállal felelősséget a vállalkozás könyvviteléért. Tapasztalatok szerint egy 2 órás szerződéssel foglalkoztatott könyvelővel a kapcsolattartás is nehézkes. Másrészt egy hites könyvelő vagy könyvviteli szakértő foglalkoztatása a vállalkozónak is garanciát jelent a jól elvégzett munkára.

Debreczeni János magyarázata szerint a hites könyvelők vagy könyvviteli szakértők kötelező biztosítással is rendelkeznek, így ha a pénzügyi ellenőrzéskor kiderül, hogy hibáztak az adószámításkor, a büntető és késedelmi kamatok nem a vállalkozót terhelik, hanem azt a biztosító fizeti. Benkő Pál szerint a testületnek jelenleg 465 tagja van, amiből 248 mérlegképes könyvelő, 76 könyvelő, 68 könyvelési cég, és 73 inaktív tagjuk is van.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük