Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Elismertetnék termékeinket

Elismertetnék termékeinket Gazdaság

A Háromszékre jellemző, hagyományos élelmiszertermékek európai és romániai oltalom alá helyezésére biztatták a termelőket és feldolgozókat a mezőgazdasági minisztérium szakemberei a Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság székhelyén tartott tanácskozáson.

 

A rendezvényen tucatnyi háromszéki sajtkészítő, állattartó, illetve zöldség- és gyümölcstermesztő-, valamint gazdatársulások és mezőgazdasági intézmény vezetője számára tartott felkészítőt két minisztériumi szakértő, akik rámutattak, hogy fel szeretnék pörgetni a hazai hagyományos élelmiszertermékek európai oltalom alá helyezését, hiszen Románia jelentős elmaradást halmozott fel ezen a téren. Miközben Olaszországnak, Franciaországnak, Spanyolországnak és Németországnak több mint száz tejből, húsból, zöldségből, gyümölcsből és gyógynövényből készült terméke rendelkezik az európai minősítések valamelyikével, Romániának alig 4 terméke került eddig oltalom alá.

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium (MADR) részéről Ionuț Diaconeasa és Corina Gălbează ismertette a három európai minőségrendszert – az oltalom alatt álló eredet megjelölést (DOP), az oltalom alatt álló földrajzi jelzést (IGP), valamint a hagyományos módon készülő különleges termék (STG) megjelölést – és annak követelményeit. Ionuț Diaconeasa szerint mindössze az ibănești-i telemea rendelkezik oltalom alatt álló eredet-megjelöléssel. Ennek a terméknek az a jellegzetessége, hogy minden feldolgozó a Maros megyei Libánfalva sós kútjának vízét használja a sajtkészítményéhez. Emellett a szebeni szalámi, a topoloveni-i szilvalekvár és barcasági füstölt busa-szelet kapott eddig oltalom alatt álló földrajzi jelzést.

Corina Gălbează hozzátette, az európai minősítéseket nem igényelhetik egyénileg a termelők és feldolgozók, azokat termelői csoportosulások, szövetkezetek kérhetik, és bizonyítani kell, hogy mindannyian ugyanazon recept szerint készítik a termékeiket, illetve azok alapanyagai egy pontosan behatárolt térségből származnak, és ott zajlik a feldolgozás is. Legnehezebb beszerezni az STG-minősítést, bár vannak elkezdett eljárások, de Romániának még egyetlen ilyen terméke sincs bejegyezve.

A háromszéki mezőgazdasági igazgatóság vezetője, Könczei Csaba rámutatott, a székelyföldi pityókás házikenyér lehetne az a termék, amelyet európai oltalom alá helyeztethetnének, hiszen ez a péktermék csak erre a térségre jellemző. A minisztériumi szakértők szerint a megyei mezőgazdasági igazgatóságra hárul a feladat, hogy, ha beazonosította az európai oltalomra javasolt terméket, kezdeményezze a helyi akciócsoport kialakítását, amelyek csoportba szerveződve igénylik a minősítést. Könczei szerint nagyfokú kompromisszumkészség szükséges a termelők részéről, mivel meg kellene egyezniük a pityókás házikenyér egy közös receptjében és formájában.

Diaconeasa emlékeztetett, hogy Romániában 3 minősítés igényelhető: a hagyományos termékek, elismert receptek és hegyvidéki termékek, amelyekből országos szinten 550 van bejegyezve, köztük 11 élelmiszertermék Kovászna megyei, legtöbb a pityókás házikenyér, de tejtermékek és gyümölcskészítmények is kaptak hazai hagyományostermék-minősítést. A miniszteri tanácsadó a romániai és európai oltalom megszerzésére buzdította a háromszékieket, mivel bebizonyosodott, hogy termékeikre van kereslet, és magasabb áron értékesíthetőek.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük