Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Olajos praktikák (2.)

Olajos praktikák (2.) Életmód

Múlt heti Életmód rovatunkban Herbsz Simon Eszter előadása nyomán az aromák és illóolajok tudományába próbáltunk betekintést nyújtani. Mivel nagyon bő az ismeretanyag, mai lapszámunkban visszatérünk a témára, újabb részleteket és praktikákat osztva meg olvasóinkkal.

A sepsiszentgyörgyi Herbszt Simon Eszter a Tavaszi Zöld Napok alkalmával látta el hasznos tanácsokkal mindazokat, akik eljöttek az előadására. Milyen a jó illóolaj, és hogyan kell bánni vele? – kérdeztük.

− A jó illóolaj tartalmazza a „növény lelkét”. Az illatok befolyásolják a hormonok működését, az étvágyat, a testhőmérsékletet, a gondolkodást, az idegrendszert, a megérzéseket, a reakciókat, az egész testünk működését. Mindenhol illatok vesznek körül, a gyártók is igyekeznek sok esetben mindent szintetizálni. Éppen ezért nem egyszerű eligazodni a piacon található rengeteg termék között. Az árak terén akár három-négyszeres eltérés is tapasztalható a különböző cégek azonos nevű, de egyáltalán nem biztos, hogy azonos minőségű (töménységű, tisztaságú) illóolajai között – tájékoztatott az előadó.

Mint megtudtuk, a csúcskategóriájú illóolajok általában nagyon drágák, de az ár mögött van terápiás minőség. Az üveg legyen sötét, szerepeljen rajta a növény latin neve, a gyártás pontos ideje, akár ellenőrizhető minőségi tanúsítvány, laborban készült gázkromatográfiás elemzések. A jó illóolajhoz a növényeket gondosan termesztik, megfelelő időben gyűjtik be, odafigyelnek a lepárlás módjára. És ha meggyőződtünk arról, hogy az illóolajunk minőségi, tároljuk azt napfénytől védve, sötét üvegben.

− Hogyan történik egy aromaterápiás kezelés?

− Az aromaterápia alkalmazásának több módja van. Szagláson keresztül – szaglóüvegcse, ultrahangos párologtató, vagy tenyérből illatolt illóolaj (kb. 70%-a bekerül a véráramba) –, szájon át (90%-a szívódik fel), bőrön át – testbedörzsölés, kenegetés, aromamasszázs. Az agy a „karmester”, az illatok 15 perc alatt megtöltik a teret. Az aromaterápia a szellemre, a testre, a lélekre is hat. Erősíti az egészségi állapotot, enyhíti a nyugtalanságot, fokozza a keringést, ellazítja a feszült izomrostokat. A gyógyításhoz gyakoribb ismétlés, magunkra figyelés, türelem, bizalom szükséges. Már Hippokratész is megmondta, hogy „az egészséghez vezető út egy illóolajos fürdő és masszázs naponta”.

Figyelni kell ugyanakkor az adagolásra, elővigyázatosan alkalmazzuk az illóolajokat. Vannak például olyanok, melyek veszélyesek a kisgyerekekre, vagy amelyek allergiát váltanak ki, esetleg égési sebeket okoznak a nappal érintkezve (citrusos illóolajak). Ha bőrre kenjük őket, ajánlott növényi olajjal hígítani, fürdővízben való alkalmazásnál mindig előtte növényi olajban, sóban, tejszínbe vagy mézbe cseppentsük az olajat. Belsőleg csak 10–14 napig szabad használni egy-egy illóolajat.

− Az illóolajak nem mindenhatók, nem oldanak meg mindig mindent, nem sötét üvegbe csomagolt népmesei bájital. Mindössze egy kulcs önmagunkhoz: ki lehet nyitni, akár tárva hagyni az ajtót. A legfontosabb az, hogy olyan aromaterápiás tanácsadóhoz forduljon az érdeklődő, akiben bízik, és akinek megfelelő tudása van az illóolajak helyes alkalmazásával kapcsolatban.

Hodor Enikő

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük