Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Zajlik a középiskolai beiratkozás

Zajlik a középiskolai beiratkozás Kovászna megye

Pénteken kezdődtek és tegnap zárultak a középiskolai beiratkozások. Háromszéken továbbra is a líceumok a népszerűek, szakoktatást kevesebben választanak.
A nyolcadikos végzősök kedd délutánig iratkozhattak valamelyik középfokú oktatási intézménybe, az iratkozásnál a képességfelmérő eredményét (80%-ban számít) és a négy általános iskolai év átlagát (20%-ban számít) veszik alapul, számítógép dönti el az eredményt (erről pénteken beszámolunk). Idén megyeszinten 1461 tanuló tett képességvizsgát, de azok is iratkozhattak, akik pótvizsgára várnak – tájékoztatott a tanfelügyelőség.
A legtöbb diák líceumba iratkozna, a szakiskolák vezetősége szerint azonban szakoktatásra is szükség van. Kovászna megyében minden szaklíceumban indítanak osztályt. Baróton a Baróti Szabó Dávid Iskolaközpontban hármat, egyenként 28 hellyel, Bodzafordulón a Nicolae Bălcescu Szaklíceumban egy osztályt szintén 28 hellyel. Kézdivásárhelyen az Apor Péter Szaklíceumban két kilencedik osztályba vártak iratkozókat, a Gábor Áron Szakiskolában pedig három osztállyal kezdenek ősszel.
Sepsiszentgyörgyön a Berde Áron Kereskedelmi Szakközépiskolában négy osztály indul. Két szakosztályt indítanak: kereskedelmi eladó és pincér-szakács képzést, valamint két líceumi osztályt: közigazgatási technikus, illetve beszerző és szerződéskötő technikus szakot, míg a Constantin Brâncuși-iskolában egy, a Puskás Tivadar Szakközépiskolában pedig két líceumi és 7 szakosztályt indítanak. Ugyanakkor duális képzés is zajlik az iskolában, összesen hat szakra lehet jelentkezni.
Demeter Dávid, a Puskás Tivadar Szakközépiskola igazgatója hétfőn elmondta: addig 75-en iratkoztak valamilyen osztályba. Kiemelte: vannak úgynevezett divatos és kevésbé keresett szakmák, előbbiek közé tartozik a szolgáltatások területe vagy a távközléssel kapcsolatosak. Véleménye szerint a jó iskola, illetve a jó választás három pilléren alapszik: gyermek, tanár és jól felszerelt intézmény. Bármelyik is hiányzik, elmarad a siker. Az igazgató azt is elmondta: tudja, hogy népszerűtlen a szakoktatás, mindenki elméleti oktatásra adná gyermekét, aminek szintén megvan az oka.
Mint ismeretes, 1990 után Sepsiszentgyörgyön megváltozott az ipar, megszűntek az addig népszerű és jól fizető gyárak, a kisvállalkozók pedig nem azt a bérezést nyújtották, amit a munkások elvártak, így nyilvánvaló, hogy aki akkor nehezebben boldogult, ma mást szeretne a gyerekének. Mindezek ellenére mégis ajánlja a szakoktatást, a Puskás-iskola modern számítástechnikai és szakoktatási gépekkel felszerelt intézmény, különféle laborokkal, műhelyekkel rendelkezik, és több helyi vállalkozóval együttműködve támogatják diákjaikat. A tanintézményről nemrégiben egy neves szaklap, az AutoTechnika is beszámolt, mivel a szakképzés, amelyet a különböző programok révén valósítanak meg, határokon átívelő. Emellett több sikeres mérnök, vállalkozó is az iskolában végzett, valamint olyan tizedikes diákjuk is van jelenleg, aki profi szinten programoz különböző érzékelőket, interaktív táblákat. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük