Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Szentgyörgyi pionírok

Szentgyörgyi pionírok Kovászna megye

2013 tavaszán pattant ki az ötlet egy kezdeményezőkészséggel rendelkező hobbikertész fejéből, hogy közösségi kertet alapítson. Nem is túl sok keresés után meglett a terület, s meg hozzá az akkor még többnyire ismeretlen városi kertésztársak is, és elindult a munka. A nagy cél pedig akkor még a biokert volt…

Könczey Botond újsághirdetés útján toborozta maga mellé a reményteljes további bérlőket, s nevükben 5 évre megkötötte a szerződést a város szélén levő 50 áras terület használatára. Azt közösen 1,7 áras parcellákra osztották fel, kezdetben mintegy 20-an láttak neki a dolognak, volt, aki egynél több parcella művelését is vállalta. Együttes erővel ágakból fontak kerítést, hogy a szomszéd kecskéit távol tartsák, két kutat fúrtak a 250 méteres területre, s mivel a föld kiváló minőségű, sok örömet szerzett az időközben részben megcserélődő bérlőknek is.

Igaz, nem egyforma hozammal és küllemmel rendelkeztek a parcellák, hiszen a nyugdíjasoknak több idejük volt rá, mint az elfoglalt tanároknak vagy más, nem nyolcórás munkaidő mellett kertészkedőknek. Az alapítót elszólították más elfoglaltságai, a vegyszermentes kertészkedéshez ragaszkodók mellett egyesek kompromisszumot kötöttek, és a pityókát, vagy erős fertőzöttség mellett esetenként más zöldségeket is befújtak azzal, amivel annak idején nem is gondolták volna, hogy megteszik. És hát nem lehet minden lárvát kézzel leszedni, és a liszteske és a káposztabolha is nagyon hatékonyan tönkre tudja tenni a termést…

Közben persze tapasztalatcsere is történt, a fokhagymaleves-permettől a csalánleves-trágyaléig, a paradicsom rézdrótos megvédésig, a növénytársításoktól a fajtaválasztásokig és magcsereberéig sok minden volt a közösségben. Nagyobb megrendülés akkor érte a csoportot, mikor a harmadik év őszén a gazda gyors távozásra szólította fel a társaságot, mivel sürgősen el akarta adni a kertet. Az eljárást akkor nem vették jó néven, egyedüli megoldásnak az látszott, hogy a kertészkedők megvegyék a területet. Végül is ketten éltek a bérlők elővásárlási jogával, de mert a tisztesség úgy kívánta, az 5. év lejártáig minden maradt a régiben, azaz mindenki tovább művelte kertecskéjét. És lőn!

Az idei időjárás szépen feltette a koronát az 5. évre, gazdag termést, esetenként dzsungelt produkált némi emberi segítséggel, vagy éppen annak híján, merthogy olyan sokfélék az emberek… Jövőtől pedig kezdődhet minden – közösségi kertészkedés – elölről, ha akad valaki, aki megszervezi máshol, másokkal, mert ebben a kertben az új tulajdonosok a továbbiakban építkezni szeretnének.

A közösségi kert ötlete nálunk sem volt új dolog, nagyvárosokban már évekkel korábban kapirgáltak pár négyzetméteres parcellákon a saját murok, paradicsom ízét értékelni tudó lakók. Székelyföldön sem kuriózum, Gyergyószentmiklóson például 4 éve folyik a város tulajdonában levő 20 áras, 30 négyzetméteres parcellákra osztott területen a kertészkedés, nagyjából állandó, harmincas létszámú társasággal. Ajánljuk a kezdeményezést a városvezetőség figyelmébe is, az „élhető város” imázsához ez is hozzájárulna. Kézdivásárhelyen idén márciusban hirdették, hogy hely bérelhető a Diós közösségi kertben, utánanézünk, hogy lett-e sikere. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük