Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Sikeres volt a mobil-véradás

Sikeres volt a mobil-véradás Kovászna megye

Sikeresnek bizonyult a szentgyörgyi Szimpla és a Kovászna Megyei Vérközpont által szervezett önkéntes véradás, amely ezúttal rendhagyó környezetben, a kocsma előtt zajlott tegnap. Már a reggeli órákban meghaladta a jelentkezők száma azokét, akik egy átlagos napon mennek vért adni a vérközpontba.
Nagy érdeklődés övezte a Szimpla előtti mobil-kórházat tegnap délelőtt, volt, akit helyben győztek meg, hogy önkéntes véradónak jelentkezzen. A Szimpla és a vérközpont közös szervezésében zajlott az önkéntes véradás, melynek mottója az volt, hogy vért adni menő. Az ötletgazda Józsi Kinga és férje, Józsi Győző elsőként jelentkeztek a véradásra, de a kávé-ügynököket is meggyőzték a nemes cselekedet fontosságáról, annak élettani hatásairól pedig dr. Andy Rosin, a vérközpont igazgatója tájékoztatta az érdeklődőket.

Túljelentkezés volt véradásra
Több mint húszan jelentkeztek véradásra, amely egy autóbuszban zajlott, kórházi körülmények között, nagyon jó hangulatban, kora délutánig tartott, ugyanis később már túl meleg volt ahhoz, hogy biztonságos legyen a vérvétel. Az esemény kezdeményezője, Józsi Kinga is örömmel tapasztalta, hogy egy nonformális környezetben sokkal nyitottabbak az emberek.
Míg a véradás zajlott, a vérközpont munkatársai kolbászt sütöttek a Szimpla udvarán, hogy a véradóknak ebédet biztosítsanak, a bár részéről pedig kávét, vizet, zsíros kenyeret és vérpótló vörösbort is kaptak az önkéntesek. Ugyanakkor a véradásért járó ételjegyek sem maradtak el.
Sajnos, el is utasítottak jelentkezőket, legtöbbjüket – főként nőket – azért, mert nem volt megfelelő a testsúlyuk, de volt, akit vérnyomásproblémák miatt küldtek el. Dr. Rosin elmondta: a minimális testsúly 60 kilogramm a nők esetében is, ugyanis aki ennél „könnyebb”, annál fennáll egy komoly rosszullét veszélye, hiszen mindenkitől 40 ml vért vesznek le 10–15 perc leforgása alatt.
Az önkéntesek között elsőként a rendőrök jelentkeztek, ők rendszeres véradók, évente kétszer-háromszor is megteszik. Pop Andrei főfelügyelő lapunknak elmondta: évek óta önkéntes véradóként jegyzik, családjával, kollégáival együtt jár véradásra, ahányszor csak lehet. Mindenkinek ajánlja, mert „úgy lehet jót cselekedni, hogy közben magunkon is segítünk”. Ezt dr. Rosin is megerősítette, kiemelve a véradás élettani fontosságát: szervezetünk felfrissül, a vérveszteséget pedig 2–3 hét alatt pótolja a test.

Fontos, hogy ne csak ételjegyekért
Az orvos kiemelte: azért tartja rendkívülinek a kezdeményezést, mert ezáltal a civileket szólítják meg, azokat, akik nem rendszeres véradók, de azzá válhatnak. Fontos, hogy elkötelezettségből tegyék ezt az emberek, ne csak az ételjegyekért, bár ez a réteg ma már alacsony – tette hozzá. Mint mondta, a rendszeres véradók mellett vannak olyanok is, akik célirányosan adnak vért bajba került ismerősöknek.
A különleges környezetben zajló véradás híre a fiatalokhoz is elért, többen is sorba álltak a mobilbusz mellett, sorukra várva. Egri Barna évente kétszer is ad vért, általában ünnepek környékén, a tegnapival a húsvétit pótolta. A Máltai Szolgálat munkatársaként barátaival, kollégáival rendszeres véradóknak számítanak, és mindenkinek javasolja, hogy kipróbálja.
A vérközpont vezetője úgy összegezte a tegnapi akciót, hogy az egyik legsikeresebb „kiszállásuk”, és mindenképpen megismétlik, valamint más helyszínekben is gondolkodnak. A központban naponta 11–12 véradó is jelentkezik, de a tavalyi évet összegezve mindössze 7 volt az átlag. Ezért is fontos, hogy ehhez hasonló rendezvényekkel népszerűsítsék ezt a nem is annyira véres akciót – fogalmazott az igazgató. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások