Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Sertéspestis a szomszédban

Sertéspestis a szomszédban Kovászna megye

A Kovászna megyei hatóságok azonnali hatállyal betiltottak mindenféle vásárt a Bodza-vidékén, és szűrőt állítottak fel a Buzău megyei határra, miután a szomszéd megyében két helyen is azonosították az afrikai sertéspestis vírusát. A szakemberek szerint értelmes emberi hozzáállással meg lehet akadályozni a kór terjedését.

„Nem az a gond, hogy a vaddisznók áthozzák a megyehatáron, nem az a baj, hogy esetleg a dögevőkkel terjedhet a kór, a legnagyobb baj a felelőtlen emberekkel van” – szögezte le tegnapi sajtóértekezletén dr. Sikó-Barabási Sándor. – „Buzăut is két felelőtlen – s akkor még igen finoman fogalmaztam – személy intézte el. Egy Tulcea megyei levágta disznóját, amelyikről már tudta, hogy beteg, s kóstolót hozott Buzău megyébe. Néhány nap múlva azok disznója is megbetegedett, ahová a kóstolót vitték. Azt is levágták, s vittek kóstolót a szomszéd faluba. Ott is lebetegedtek az állatok. Ehhez képest a vaddisznókkal nincs semmi gond” – magyarázta a Kovászna Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője.
A Kovászna megyei hatóságok egy órával azután, hogy a szomszéd megyében azonosították a vírust, még szombaton elrendelték a szűrőállomás felállítását a megyehatáron. Megállítanak minden élő állatot szállító kamiont. Ha papírja van arról, hogy az autót fertőtlenítették és az állatok egészségesek, továbbengedik, ha nem, visszafordítják. Ha az autó üres, mindenképpen fertőtlenítik. Megállítanak minden olyan személygépkocsit, amelynek rendszámtábláját a sertéspestistől fertőzött megyékben adták ki, és leellenőrzik a csomagtartót. Elkoboznak minden olyan húst, aminek eredetét nem lehet hivatalos papírokkal bizonyítani. Semmilyen szűrő „nem tökéletes”, ezért fokozott elővigyázatosságra intik az embereket.
– Semmiképpen se vásároljon sem élő állatot, sem húst, csak kizárólag ellenőrzött helyről. Ha „gyanúsan” olcsón ajánlanak disznót, malacot, vagy húst, ne vásároljanak. Ne fogadjanak el kóstolót semmilyen formában olyan megyéből, amelyben azonosítottak pestisgócot – sorolta a főállatorvos, aki megerősítette: sokaknak „hirtelen eszébe jutott”, hogy fülszámot kérjenek saját állataiknak.
A helyzet ugyanis az volt, hogy „számszerűleg nagyjából meg voltak” a disznók, csak nem azok, amelyek papíron. Ha a gazda hármat eladott, s kettőt levágott, de időközben kocája ötöt malacozott, akkor „nem minden esetben” ment el az állatorvoshoz ezt bejelenteni, mert neki „így is, úgy is öt állata van”. Most azonban, amikor kiderült, hogy egy esetleges járvány esetén csak fülszámozott állat után jár kártérítés, hirtelen nagyon sürgős lett, hogy „a valóság megfeleljen a papíroknak” – mondta el dr. Sikó-Barabási.
A főállatorvos azt mondja: ha bármilyen furcsa dolgot észlelnek, lázas a disznó, nem eszik annyit, mint korábban, netán kiütései vannak, azonnal értesítsék az állatorvost. Ne vágják le, mert ha kiderül, hogy beteg volt, azért börtönbüntetést lehet kapni. Ha beadják, a piaci árnak megfelelő, méltányos, kilónként 8–12 lejes kártérítést kapnak – hangsúlyozta a szakember. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások