Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Rétyi gazdasszony dobbantott

Rétyi gazdasszony dobbantott Kovászna megye

A rétyi Péter Annamária farmján a múlt héten nyílt napot tartottak, amely a Bethlen Gábor Alap által támogatott pályázat utolsó mozzanataként valósult meg. A fiatal gazdasszonyt a tanyára kilátogató vendégek mellett a helyi polgármester is köszöntötte, gratulálva neki a pályázatnak köszönhetően hét Aberdeen Angus tenyészmarha vásárlására fordított 3 millió forintos összeghez, amely a 34 éves hölgy merészségének egyfajta jutalma. A gazdasszony terveit osztotta meg lapunkkal.

A fiatal hölgy eddig főként törökbúza, hagyma, takarmánynövények termesztésével foglalkozott, ám tavaly álmodott egy merészet, és egyéni vállalkozásának tevékenységét gyarapítva, húsmarhatenyésztésbe fogott.

– A 2017-ben beadott, és pozitívan elbírált pályázatnak köszönhetően a finanszírozást 100%-ban a magyar kormány, a Bethlen Gábor Alap biztosította. Az állatok pár napja érkeztek meg a tanyára, az elkövetkező két hétben pedig az elszámolásra kerül sor. Azért vagyunk itt, hogy a gazdasszony megmutathassa a nagyközönségnek, hogy fiatalon, nőként is lehet sikeresen pályázni, a mezőgazdaságban, állattenyésztésben vállalkozni. Nem titkolt célunk, hogy a média, illetve ennek a rétyi pozitív példának a segítségével másokat is vállalkozásra, pályázásra buzdítsunk – részletezte érdeklődésünkre Gászpor István pályázatíró, a három fiatal fejlesztési szakember társulásával alakult DG Consulting cég egyik képviselője.

A szakember elárulta, hogy az említett alapnál sokan pályáznak, van érdeklődő Háromszékről is, ám többen „fejetlenül” próbálkoznak, volt példa olyanra is, hogy a magyar kormány segítségét autómosó megnyitására kérték egyesek, de kizárónak bizonyuló formai hibákból is akadt pár a benyújtott dossziékban.

– Az előző tapasztalatok azt mutatják, hogy a mezőgazdasági vonalon, hagyományos élelmiszerek előállítása terén, a kreatív, kiforrott ötletekkel, tervekkel lehet sikeresen pályázni, támogatást nyerni – összegezett Gászpor.

A 34 éves, maksai születésű gazdasszony elmesélte, hogy a mezőgazdaságban, állattenyésztésben nőtt fel.

– Szüleim is ezzel foglalkoztak, igaz, hogy ez egy új világ lesz számomra, hiszen eddig fejősteheneink voltak, húsmarhánk még nem. Van keletje Háromszéken a marhahúsnak, ami sokkal egészségesebb, mint a disznóhús. Ugyanakkor megélhetés szempontjából az sem elhanyagolható, hogy húsmarha terén az állami támogatás is jelentősebb. A hét Angus-üsző a tamásfalvi Bende Kálmán tenyészetéből származik, a szakember szívesen segít majd, azt mondta, hogy bármikor fordulhatunk hozzá tanácsért, és ez megnyugtató. Az állatok nagyon jól bírják a háromszéki időjárást, nem kényesek, például hóban is, amikor süt a nap, szívesen csatangolnak a körbekerített tanyánkon. A korszerű istállókban közel 150 jószág is elfér: célunk gyarapítani az állományt – mesélte lelkendezve Annamária.

Az is kiderült, hogy a gazdasszony 10 éves gyermekének is kedvére való az állattartás, a kislány szívesen tartózkodik a tanyán, szereti megcsodálni az újonnan vásárolt üszőket. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások