Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nyáron szeretnek gyógyulni

Nyáron szeretnek gyógyulni Kovászna megye

Idén az Országos Nyugdíjpénztár összesen 204.416 kezelési jegyet bocsát a nyugdíjasok és alkalmazottak rendelkezésére. Ezekből 59.527 jegy a nyugdíjpénztár saját tulajdonú kezelőbázisaiba szól, 203 ezerre gyógykezelésre szakosodott szolgáltatókkal köt szerződést a minisztérium. Kovászna megyéből tavaly 2346-an kaptak gyógykezelést, idén március 26-ig 693 igénylést iktattak.
A két éve érvénybe lépett törvény nehézkesebbé tette a közbeszerzést, emiatt késik a munkaügyi minisztérium és a gyógykezelési szolgáltatók között a szerződéskötés, amely csak április 15-e utánra várható. Országos viszonylatban a tavalyi 203 ezerhez képest idén csak 145 ezer kezelési jegyet szerződtet az Országos Nyugdíjpénztár. A kezelési jegyek számának csökkenése annak tudható be, hogy a költségvetés ugyanakkora maradt, mint tavaly, viszont a szolgáltató szállodatulajdonosok emelték az árakat, így ugyanabban a költségvetési keretben kevesebb jegy szerződtethető. Nagyjából ugyanazok az üdülőtelepek és gyógykezelési szolgáltatók szerepelnek a listán, mint tavaly.
A tapasztalat az, hogy a nyugdíjasok inkább a nyári hónapokban szeretnének gyógykezelésre utazni, holott télen optimálisabbak a körülmények. Ilyenkor jobb a gyógykezelés minősége, nincs zsúfoltság, a kezelésekre több időt és energiát fordítanak, a szállodák csendesebbek, nagyobb a tisztaság. Aki valóban gyógykezelésre szorul, annak a március–április időszak lenne az ideális, ám erre az időszakra sok nyugdíjpénztárnál jegyek maradnak gazdátlanul.
Kovászna megyében tavaly 2346-an vették igénybe a gyógykezelési lehetőséget, idén eddig 693 igénylést jegyeztek. Köllő Piroska, a háromszéki nyugdíjpénztár szóvivője érdeklődésünkre elmondta, kéréseket folyamatosan, egészen év végéig elfogadnak (bármely periódusra), ám fontos tudni, hogy egyelőre csak azokba a szállodákba kapták meg a helyeket, ahol a többségi tulajdonos az országos nyugdíjpénztár. Jelenleg a következő helyek jöhetnek szóba (ez az egész éves leutalás): Kovásznán a Dacia szálloda (260 hely), Buziásfürdőn a Silvana szálloda (6 hely), a Félixfürdő melletti Május 1. fürdő Ceres szállodája (76 hely), Pucioasa (6 hely) és Algyógy (Geoagiu) 4 hely.
– A többi kezelőközponthoz – Szováta, Félixfürdő, Tusnád – még nem kaptunk leutalást. Nálunk a legkeresettebb kezelőhelyekként – mivel közelben vannak – Kovásznát, Tusnádot említhetjük, ezeket követi Szováta és Félixfürdő – összegzett a szóvivő.
A kezelési jegyek 16 napra szólnak, 19 szériában osztják ki az igénylőknek az év folyamán, de a kezelés időtartama idén is 12 nap. Egy jegy ára amúgy 1684 lej lenne a kétcsillagos, illetve 1764 lej a háromcsillagos szállodába, de ez a nyugdíjasokat nem érinti, hiszen nekik az egyhavi nyugdíjuk felét kell kifizetniük, ha jegyet igényelnek a nyugdíjpénztártól. Azoknak, akik bizonyos jóvátételi speciális törvények kedvezményezettjeiként ingyenes kezelési jegyre jogosultak, a kezelési jegyek 15 százalékát különítik el. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük