Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nő az igény a szájhigiéniára

Nő az igény a szájhigiéniára Kovászna megye

Felnőttek, gyerekek egyaránt félnek a fogorvostól, viszont fontos az ellenőrzés és kezelés, és remélhetőleg egy idő után természetes lesz ez a folyamat – vélik a fogorvosok. Napjainkban sokkal több gyereket visznek ellenőrzésre, mint korábban, de a szájápoláson még van, amit javítani.

Ha a szülők életében helye van a rendszeres fogorvosi ellenőrzésnek, akkor ahhoz a gyermek is hozzászokik, és fontos lesz számára, hogy megnézesse fogait. Ugyanakkor, ha csak ellenőrizni kell, nem jár fájdalommal és rossz élménnyel a fogászati látogatás – mondta dr. Elekes Zsolt fogorvos. Nála először a szülő fogát nézik meg, majd a gyerek is kipróbálhatja a széket, megnézheti, megfoghatja az eszközöket – azaz megbarátkozhat a környezettel. Fontos, hogy a gyerek megbarátkozzon a környezettel, épp ezért dicsérni kell őket a beavatkozások után, díjazni matricával, színes fogkrémmel és fogkefével – mondta az orvos, hozzátéve, hogy a szájápolás már kisgyermekkorban nagyon fontos.
Egyetért vele dr. Albert Dálnoki Ágnes fogorvos is, aki a szülők és gyerekek egyik kedvence Sepsiszentgyörgyön. A fogorvost egymásnak ajánlják a szülők, szakmai hozzáértése mellett, a gyerekkel is szépen, türelmesen bánik. Varga Tünde is hozzá viszi kisfiát, akinek nem kín a fogászati rendelés, hanem teljesen természetes program. „A kisfiam egyáltalán nem fél a fogorvostól, igaz, sosem volt rossz élménye. Az apró lyukakat a fogán gyorsan kezelte a doktornő, a legjobb pedig a zöld tömés volt, amelyet kapott, és amellyel azóta is dicsekszik az iskolában. Véleményem szerint ma már sokkal bátrabbak a gyermekek a fogászaton, mint mi voltunk” – vélekedik az édesanya.
Dr. Albert Dálnoki Ágnes elmondta: a gyerekek első látogatása a rendelőben és az első találkozás az orvossal egy életre meghatározó, hiszen fontos, hogy kiskorban megismerkedjenek a környezettel. Ő is azt ajánlja, hogy először látogatóba kell vinni a gyereket, akiknek lehetőségük van beülni a székbe, barátkozni a fogorvossal, megtekinteni a különböző eszközöket. „A gyerekeket, csakúgy, mint szüleiket, ellátjuk tanácsokkal, megmutatjuk, hogyan kell mosni a kicsik előtörő fogait, amely által megelőzhetők a fogászati problémák” – magyarázta az orvos.
Azt is kiemelte, manapság már jobban figyelnek a szülők a gyermekeik tejfogazatára és szűrővizsgálatra is járnak. Végre kezd elavulni az a hozzáállás, miszerint a tejfogak úgyis kicserélődnek, és nincs szükség kezelésre. Sajnos, vannak szülők, akik hagyják kiromlani a 6-7 éves gyerekek őrlőfogait, amelyek 10 éves korban cserélődnek, így, ha kiromlik, ki is húzatják kezeltetés helyett. Ez a szülők döntése, de komoly következményekkel is jár – magyarázta a fogorvos. Ha a fogváltás előtt húznak ki egy tejfogat, az a későbbiekben akadályozza a maradandó fogak előretörését, és szabálytalan fogsor alakul ki.
A fogorvosok egyetértenek abban, hogy a fogápolást gyakorlatilag az első tejfogak megjelenése után el kell kezdeni. Az első években hasznos, ha a szülő mossa a gyerek fogát, és már kisgyermekkorban kialakul az az igény, hogy este semmiképpen nem fekszünk le fogmosás nélkül. Tény, hogy az elmúlt években egyre nőtt az igény a szájhigiéniára, és a legtöbb szülő igyekszik mindent megtenni ennek érdekében. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük