Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nem vesz el a segély

A háromszéki munkafelügyelőség vezetői legutóbbi sajtótájékoztatójuk során ismertették, miként változott a napszámosokra vonatkozó 2011/52-es munkatörvény.

Liliana Balmuş főfelügyelő-helyettes részletezte, hogy míg korábban évente csupán 90 napos munkaidőt engedett meg a jogszabály, a módosítás után az állattartásban, illetve a botanikus kertekben egy esztendő leforgása alatt már 180 napig alkalmazhatják napszámos munkára ugyanazt a személyt. További előnyös változás, hogy az alkalmazó nem köteles a nap végén kitölteni a napszámos-regisztert: elég ezt a műveletet a hét végén „bepótolnia”.

– Az állattartás nem hasonlítható össze például a krumpliszedéssel, hiszen az előbbi az esztendő minden szakaszában zajlik, így hasznos volt a változás, az alkalmazási napok növelése – magyarázta.
Idén minden területről (mezőgazdaság, állattartás, parkett-tisztítás, bizonyos erdei munkák, fesztiválok, terjesztés) összesen 11 500 napszámot jelentettek le a Kovászna megyei munkafelügyelőségen: ez nem azt jelenti, hogy ennyi személyt foglalkoztattak, hanem ennyi alkalommal dolgozott napszámos – ismertette a statisztikai adatokat Balmuş.

Hangsúlyozta, sokan attól tartanak, hogy elveszítik a szociális segélyt, ha napszámosként dolgoznak, és hivatalosan bejelentik őket (ezért inkább feketén vállalnak munkát), ám ez nem így van. A főfelügyelő-helyettes a törvény egyik „hiányosságára” is rámutatott, elmondva, hogy a napszámost akkor is 8 óra munkáért kell fizetni, ha csupán 4 órát tevékenykedett egy nap. Ez szerinte „nem tisztességes”. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük