Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Nagy víz Köpec közelében

Nagy víz Köpec közelében Kovászna megye

Csütörtökön az Olt magas vízállása miatt olyan helyzet állt elő Barót és Köpec között, amilyenre legutóbb több mint negyven éve volt példa: a visszafolyt, illetve erre átfolyt Kormos-patak az egész térséget elárasztotta, a 131-es megyei út járhatatlanná vált, a véczeri emlékműnél a március 15-i megemlékezést sem lehetett megtartani. Köpec falu közben gátszakadástól rettegett és retteg még mindig, szerencsére lapzártánkig ez nem következett be.

„Ilyen magas vízállás ezen a helyen 1975 óta nem volt” – mondták azok, akik csütörtök délelőtt kijöttek szétnézni autóval a Barót és Köpec közötti útszakaszra, és akiket a rendőrség a város ipartelepéhez, a „technikához” vezető elágazásnál megállított – egyenesen továbbmenni Köpec felé ugyanis nem lehetett, az utat lezárták. Gyalog egy darabig még járható volt az út, de a Felsőrákos felé vezető útkereszteződésig – ahol a véczeri 1848-as emlékmű van, és ahol március 15-én 1990 óta eddig minden évben megemlékező ünnepséget tartottak – így sem lehetett eljutni. Ott már víz állott, jó combközépig érő, és körös-körül a földeken mindenhol.

A különösen súlyos árvízi helyzet Köpec térségében szerda este következett be, azt az Olt magas vízállása okozta, illetve az, hogy a folyó a közelben beletorkolló Kormos patak vizét se tudta fogadni, így az elárasztotta a közeli árterületeket. Köpecen azt követően rendelkeztek a lakosság egy részének kitelepítéséről, hogy a belügyminisztérium illetékeseihez eljutott a hír: az Oltot a falutól elválasztó gát egyik alacsonyabb szakaszán fennáll az átfolyás veszélye, ha pedig ez bekövetkezik, az alacsonyabban fekvő falurészek víz alá kerülhetnek.

Mint Dénes Ildikótól, a baróti Önkéntes Sürgősségi Szolgálat vezetőjétől megtudtuk, ez esetben komoly veszély valójában tíz, illetve egy másik falurészen öt házat fenyegetett volna, az itt lakókat, összesen huszonhét személyt végül meg is tudtak győzni arról, hogy ideiglenesen biztonságosabb helyre költözzenek. A gátszakadás szerencsére – lapzártánkig legalábbis – nem történt meg (a gátat meg is erősítették közben), a hatóságok azonban továbbra is készültségben vannak, és figyelik az eseményeket, a veszély nem múlt el.

Tegnap Tamás Sándor megyetanácselnök és Grüman Róbert alelnök, valamint a Raed Arafat belügyi államtitkár és Ioan Deneș víz- és erdőgazdálkodási miniszter társaságában a helyszínen járt Carmen Dan belügyminiszter is, aki elmondta, szerda éjjel veszélynek tették ki magukat azok a köpeciek, akik a korábban Lázár-Kiss Barna polgármester által elrendelt kilakoltatási felszólítást figyelmen kívül hagyták (eredetileg háromszáz személyt költöztettek volna ki). Úgy fogalmazott, a hatóságok számára mindennél fontosabb az emberek biztonsága, ám ezért a helyieknek is tenniük kell!

Időközben az interneten fotók jelentek meg, melyeken az látható, hogy Köpec falu Olt felöli részének utcáin nincsen víz, ezzel magyarázták a helyiek, hogy valójában nem volt még annyira szükséges a kilakoltatás – csakhogy egyértelmű, ha a gátszakadás megtörténik, percek alatt változott volna a helyzet. Addig is nagy kárral azok maradtak, akiknek Barót és Köpec, illetve Ágostonfalva között termőterületeik, gazdaságaik voltak. Értesüléseink szerint az elárasztott Pumpaházi-tóba is épp nemrég telepített halakat a Rika Sporthorgász Egyesület, az ő veszteségeik is jelentősek.

A hidakat kellene megemelni
Nyolc év telt el a legutóbbi sepsiszentgyörgyi nagyobb áradás óta, és a héten a Debren-patak mellett lakók kétségbeesetten követték az ár emelkedését. Kedd este a sötétben a telefonfények 15 percenkénti felvillanása jelezte, hogy alvás helyett a késő órákban is az egyre csak emelkedő víz szintjét lesik az emberek. Felidézték, a 8 évvel ezelőtti áradás komoly károkat okozott, azóta a biztosítók sem akaródznak árvíz ellen „anyagi védelmet” felajánlani, mi több, a korábbi áradás patkányokat is szép számban besodort a központba, a kártékony rágcsálókat csak nehéz munkával sikerült kiirtani.

– A polgármesteri hivatal munkatársai a megyei katasztrófavédelmi hivatal embereivel közösen homokkal teli zsákokat vittek ki kritikus helyekre, az udvarokba betódult víz kisszippantásában is segédkeztek. Nemrég kitakarítottuk a Debren-patakot, de a hidakat nem ekkora hozamra tervezték, ezeket kéne felemelni, ám ez titáni munka. Tíz évben egyszer vannak komoly gondok. Már készültek tanulmányok, tárgyalások is elindultak, mindenféle ígéretet kaptunk, hogy a minisztérium finanszírozná a munkálatokat, de végül semmi nem lett belőle – részletezte kérdéseinkre Czimbalmos-Kozma Csaba városgondnok.

(tinca)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük