Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mire beindulna, leállítják?

Mire beindulna, leállítják? Kovászna megye

A turisztikai miniszter szerint jövő évtől „a legrosszabb esetben” pótlékkal helyettesítik majd a közalkalmazottaknak járó vakációs utalványokat. A turisztikai szakemberek nem értik: amikor végre beindulna a rendszer, akkor leállítják?

László Endre, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara turisztikáért felelős alelnöke szerint „semmi sem indokolja”, hogy egy máshol bevált, jól működő rendszert, amit a turisztikai irodák országos szövetségének csaknem tízéves lobbijával „valahogy beindítottak”, az első nehézségnél leállítsanak.
– Az igazság az, hogy nem teljesen értem, hogy mire gondol a miniszter. Hogy csekk helyett pénzt adjanak, annak nem sok értelme van. Egyrészt, azt nem biztos, hogy turisztikai szolgáltatásra költik el, és nem biztos, hogy belföldön. Ha valami módon ezt kötelezővé teszik, annak az elszámolása sokkal bonyolultabb lesz, mint a mostani rendszerben – véli a szakember.
A jelenleg érvényben lévő jogszabály szerint a munkáltatók évi hat nettó minimálbér értékig (6×1450 lej) turisztikai csekkeket adhatnak az alkalmazottaknak, Az áttörést az hozta meg, hogy kötelezővé tették, hogy az állami vállalatok minden alkalmazottnak legalább egy jegyet kell adniuk.
Bár például a megyei tanácsok még ki sem adták, mert – elmondásuk szerint – meg kell várniuk a költségvetés kiegészítését, már így is 1,2 millió közalkalmazott megkapta az 1450 lejes csekkjét, ami egy több mint 370 millió eurós „injekciót” jelent a jobb sorsra érdemes romániai turizmusba.
– Itt nemcsak arról van szó, hogy ez jót tesz a turizmusnak, hanem a szociális vetületéről is. A vakációs csekket ugyanis csak erre lehet költeni, így az alkalmazott gyakorlatilag „rá van kényszerítve”, hogy ne a harmadik színes tévéjét vegye meg, hanem családjával együtt menjen el pihenni. Márpedig a kipihent, pozitív gondolkodású alkalmazott sokkal jobb munkaerőt képvisel, mint a gyűrött, morcos, fáradt munkavállaló – ezt nálunknál sokkal fejlettebb országokban rég felismerték – mondja László Endre.
A turisztikai szakember szerint „némi káoszt okozott”, hogy a je­gye­ket késve kezdték adni, és nagyon sokan azzal jöttek, hogy „augusztus első hetében Mamaiára szeretnének menni”. A turisztikai jegyeket a kibocsátásuktól számított egy éven belül kell felhasználni. Ez azt jelenti, hogy ősszel is, vagy akár a téli vakációban is, ahol felvonót, síliftet, masszázst vagy bármi egyebet, ami közvetlenül kapcsolódik a szabadsághoz, be tudnak számolni. De februárban le lehet foglalni a helyet akármelyik mamaiai hotelbe, akár jövő augusztus közepére, ha már feltétlenül oda akar menni valaki – sorolja László Endre.
Az alelnök szerint nem megszüntetni kell, hanem minél több jegyet elektronikus kártya formában adni, nem papíron (gyorsabb, tisztább, töredékösszeget lehet fizetni), és minél több turisztikai vállalkozót be kell kapcsolni a rendszerbe. Cáfolta azt is, hogy „csúszna a fizetés”, hisz a jegyeket csak azt követően állítják ki, hogy a munkáltató a csekk teljes ellenértékét befizette, tehát nem fordulhat elő az, hogy „hoppon marad” a szolgáltató.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2018. augusztus 8., 8:17
    ÉRTÉKELÉS: 7

    Jók a jegyek, de a turisztikai egységeket is kellene szabályozni! Pl Mamaian alig kapni 500 lej alatt 1 szobát reggelivel normálisabb helyen! Bulgáriában ebből menyországot biztosítanak 4-5 csillagos hotelben all inclusive szolgáltatással! Nó meg 4 óráig a manele sem bömböl!!!!