Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mindig készek bevetésre

Mindig készek bevetésre Kovászna megye

Augusztus elseje a Hegyimentők országos napja, ez alkalommal a Természetvédelmi és Hegyimentő Megyei Központ vezetőjével is elbeszélgettünk, bár nem éppen az ünnepnapjukon, hiszen azt a bákói és vráncsai kollégákkal közösen gyakorlatozással töltötték az Ojtozi-hágó szomszédságában.

Az ojtozi szimulált vészhelyzetben egy anyamedve támadott meg három gombászó, gyűjtögető személyt az erdőben, kettőjüket súlyosan megsebesítve. Harmadik társuk, akinek sikerült elmenekülnie, riasztotta a hegyimentőket, akiknek feladata az ő megtalálásuk, a sebesültek elsősegélyben részesítése és biztonságos helyre való szállítása volt. A vegyes csapatok által lebonyolított keresési-mentési akcióba egy nyomkövető kutyát is bevetettek.
Leonid Moscviciovot, a természetvédelmi és hegyimentő központ vezetőjét arról kérdeztük, hogyan működik a gyakorlatban a mentés, kire és mire számíthat a bajba jutott, mikor és hogyan lehet őket riasztani?
– Minden olyan esetben hívhatnak, ahol hegyi zónában baleset történik, akár egy lábtörés vagy ficam, vagy ha eltéved az ember, illetve ha bármilyen módon veszélyeztetve van az egészsége, testi épsége. Sípályákon is számíthatnak ránk. Ne halasztgassák a hívást, a sötétség leszállta bonyolíthatja a dolgot, súlyosbíthatja az illető helyzetét is, amúgy pedig nem mindenki méri fel reálisan, mekkora a baj – nyomatékosította Moscviciov.
A hegyimentő közszolgálat jelenleg négy alkalmazottal, további négy önkéntessel működik, utóbbiak is minden gyakorlaton részt vesznek, két év gyakornokság után pedig, ha akarnak, le is vizsgázhatnak, hogy profik lehessenek. A bajbajutottak a 112-es sürgősségi számot, a 0salvamont-ot vagy a 0725.826.668-as számot hívhatják (minden elérhetőségen románul és magyarul is beszélnek). A riasztottak – a diszpécserszolgálat vagy a hegyimentő-csoportparancsnok (Mezei Csongor) – minden esetben a Katasztrófavédelemi felügyelőséggel egyeztetve döntik el, kikre van szükség egy adott vészhelyzetben, a bevetésen a hegyimentők egymással is, de adott esetben a hegyi csendőrség, tűzoltóság, rendőrség által küldöttekkel, illetve az országos szervekkel is állandó rádiókapcsolatban vannak, végső soron mindenki mindenkivel kommunikálhat a TETRA rendszeren belül.
Mint megtudtuk, a szolgálat alkalmazottai havonta legalább egyszer, néha többször is gyakorlatokon vesznek részt, hiszen bármikor előfordulhat, hogy hívják őket: bármilyen nehezen megközelíthető helyen való mentéshez, például ha egy autó szakadékba fordul, és onnan kell kiemelni a sebesülteket, de bevethetik őket árvízkor, földrengéskor is. Szerencsére Kovászna megyében még nem volt nagyon kritikus helyzet, ahol életveszélyben kellett volna közbelépni, inkább eltűnt személyek megkeresésére vetették be őket. <

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük