Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Már a csalikat is lopják

Évente két alkalommal – késő tavasszal és ősszel – helyeznek ki veszettség elleni csalikat a róka­odúk köré, erre erősít rá a vakcina tartalmú csalétkek kisrepülőgépes kiszórása. Az eredmény vitathatatlan, hiszen az évek során látványosan csökkent a halálos kórral fertőzött állatok száma Háromszéken, illetve idén eddig még egyetlenegy esetet sem je­gyeztek.

A napokban dr. Sikó-Brabási Sándor megyei főállatorvos arról tájékoztatta lapunkat, hogy május 24-én elkezdik megyénkben is – egyelőre kézzel – kiszórni a hal ízű, házi csokira emlékeztető csalikat.

– Háromszéken nem lehet egy tényleges zónát megnevezni, ahol több róka tanyázik. A vadászok a saját területeiken felmérik, ismerik az odúkat, és az előírások alapján az adott területért felelő hatósági állatorvossal közösen mennek, és szórják szét a csalikat a kotorékok környékén. Repülőből nem szabad szórni tavak, lakott területek, utak környékén, és hát ezeket a területeket is le kell fedni – magyarázta dr. Sikó.

A kézi kihelyezés után pár héttel légi szórásra is sor kerül: ezzel együtt körülbelül 2–3 ezer csalit szórnak ki Háromszék területén. Majd 45 nap várakozás után elkezdődik a kilövés, az illetékesek bevizsgálják a leölt rókákat, így állapítják meg a csalik hatékonyságát.

Dr. Sikó arra hívta fel a figyelmet, a csalik nem nyújtanak védelmet a kutyáknak, ezt azért hangsúlyozta, mert volt példa, hogy a „spórolós” gazdák összeszedték a csalikat, és megetették a házőrzővel, annak a reményében, hogy nem kell, hogy beoltassák veszettség ellen. A főállatorvos kifejtette, hogy a vírusnak két alfaja van, és a szóban forgó oltóanyag kimondottan a vadonban élő rókákat fertőző vírus ellen nyújt védelmet.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások