Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kutak górcső alatt

Kutak górcső alatt Kovászna megye

Ímmel-ámmal, leginkább vállalkozások indításakor, új házak építésekor, netán kisbaba születése után vizsgáltatja be megyénkben a kutak vizét a lakosság – derült ki a Kovászna Megyei Egészségügyi Igazgatóság keretében működő környezet-egészségügyi iroda vezetőjével, dr. Alina Mihaela Bârzannal folytatott beszélgetésünk során. Két súlyosabb esetet is jegyeztek tavaly.

Továbbra sincs változás a háromszéki kutak vizének minősége terén, a bevizsgált minták fele alkalmatlan a fogyasztásra: 2016-ban a legtöbb probléma a mikrobiológiai szennyeződésekkel akadt.
Kiderült, hogy több éves kimaradás után, tavaly két vidéki csecsemőnél is diagnosztizáltak methemoglobinémiát (más néven kék csecsemő szindrómát) a magas nitrát, nitrit tartalmú víz elfogyasztása miatt.
– A nitrát forralással nem távolítható el a vízből. Az egy évnél fiatalabbak a legkiszolgáltatottabbak: gyakran a tejpor felhígításánál használt víz miatt betegednek meg. A kicsik elkékülnek, nehezen lélegeznek (súlyos esetben az oxigénhiány halált is okozhat – szerk.). Szerencsére a kórházban stabilizálták az említett csecsemők állapotát, nem torkollott tragédiába a fertőzés – részletezte dr. Bârzan.
Tőle tudtuk meg, hogy a legtöbb rendellenességet, kútfertőzést Kézdivásárhely környéki településeken azonosították tavaly.
A szakember szerint a lakosság csak kényszerből ellenőrizteti a kutak vizét (ha megbetegedik és felmerül a gyanú, hogy a kútvíz okozhatta a gondokat, netán vállalkozást indítanak, és kell a bizonylat, vagy telket vásárolnak, építkeznének, és kíváncsiak a kútvíz minőségére), ehhez az is hozzájárul, hogy egy minimális alapbevizsgálás 230 lejt kóstál.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások