Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Gloria victis

Gloria victis Kovászna megye

Mi közünk van nekünk ehhez? Miért kellene nekünk kimennünk október 23-án a megemlékezésre? Ilyen kérdések merültek fel a minap középiskolás tanulókban. Túl a feleleten, a kérdést továbbítottuk Török Józsefnek, a Volt Politikai Foglyok Szövetsége (VPFSZ) Kovászna megyei elnökének.
A mai fiataloknak számos okuk lenne, hogy kijöjjenek a megemlékező ünnepségre – mondta Török József.
– Először is azért, hogy egyáltalán megtudják, mi történt 1956-ban.
Hogy ez Magyarország népének a sztálinista terror elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca volt, melyet nem más, hanem a diákok, a fiatalok indítottak el pontosan 62 évvel ezelőtt. Hogy büszkék legyenek arra, hogy 56-os magyar fiatalok ütötték az első szeget a kommunizmus koporsójába, ami a 68-as prágai tavaszon és a 80-as évek lengyel Szolidaritás-mozgalmán keresztül, végül az egész rendszer 1989-es bukásához vezetett. Az, hogy a mai fiatalok itt szabadon élhetnek, beszélhetnek, utazhatnak, az nem kevés mértékben annak köszönhető, hogy 62 évvel ezelőtt az akkori fiatalok fellázadtak egy élhetetlen rendszer ellen. Hát ezért jöjjenek el, hogy megismerjék saját történelmüket, hogy tudjanak azokról az erdélyi fiatalokról, akik szolidarizáltak a magyar forradalommal, és ezért életükkel fizettek, vagy – jobb esetben – „csak” hosszú börtönéveket kaptak – mondja Török József.
A VPFSZ elnöke „szomorúan veszi tudomásul”, hogy a tanárok, pedagógusok sem foglalkoznak azzal, hogy a gyerekekkel megismertessék 1956-ot. A Kommunista Diktatúra Áldozatainak Emlékháza, amelynek középpontjában az 1956-os események állnak, egész hétvégén várta a látogatókat, egyetlen osztály sem jelentkezett be.
– Pedig nem ártana, ha elhoznák ide a diákokat, hogy lássák, hogy éltek, mit csináltak a velük egykorúak a nagyapjuk idejében, mert talán lenne, amit tanulniuk belőle – mondja Török József.
A volt politikai fogoly úgy véli: az 56-os forradalomnak, akárcsak a 48-asnak, üzenete van a mai fiatalság számára: a radikális változást mindig a fiatalok kezdeményezik, és ha elégedetlenek a sorsukkal, akkor nem biztos, hogy az a megoldás, hogy a „nyakukba veszik a világot”.
– A jogtiprások, igazságtalanságok fel kellene, hogy rázzák a mai fiatalokat, mert az nem módszer, hogy világgá megyünk azzal, hogy „majd hazajövünk, ha jobb lesz”, mert lehet, hogy nem lesz, ahova hazajönni! Talpra kell állni, és itthon megélni! Az „átkos” kiölte belőlünk azt a tulajdonságot, hogy gondolkodjunk és küzdjünk, hogy ne várjuk, hogy más megoldja a mi problémáinkat. A jelek szerint ezeket a rossz tulajdonságainkat a gyerekeinkbe is átörökítettük – fogalmaz Török József.
Gloria victis – írja a polgármesteri hivatal bejáratánál lévő táblán, amely annak állít emléket, hogy 23 sepsiszentgyörgyi fiatalt (leginkább gyereket) összesen 265 év börtönre ítéltek, egyebek mellett olyan „nemzetbiztonsági kockázatot” jelentő tettért, hogy megkoszorúzták az 1848-as obeliszket. További részletek a mai megemlékezéseken. <<

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük