Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Drágább, de visszatérül

Drágább, de visszatérül Kovászna megye

Az önellátásra termelt, megújuló forrásból származó többletenergiát vásárolhatják fel a szolgáltatók azt követően, hogy döntőházként fogadta el a képviselőház az RMDSZ módosításait is tartalmazó, erre vonatkozó törvénytervezetet – tudatta a sajtóval az RMDSZ közleménye. Arról érdeklődtünk, fel van-e erre készülve a lakosság és az áramszolgáltatók.

A tűzifahiány nemcsak a székelyföldi megyékben, hanem Erdély-szerte komoly gondot okoz a vidéki települések energiaellátásában. Az RMDSZ törvényhozói által kidolgozott módosító javaslat megoldást nyújt azoknak, akik megújuló forrásokból kitermelt villamos energiával pótolnák a hiányt a háztartásokban – nyilatkozta Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a plénumi szavazást követően. A sürgősségi kormányrendelet célja a zöldenergia előállításának a fellendítése volt.
A kedden elfogadott jogszabály a Hivatalos Közlönyben való megjelenése után lép érvénybe, amennyiben az államfő kézjegyével ellátja és kihirdeti azt.
Lapunk számára a képviselő azt is elmondta, évente egyszer számol el a szolgáltató a fogyasztóval: amennyiben a háztartás többet fogyasztott, mint amennyit megtermelt, a különbözetet kifizeti, ha viszont többet vitt be a rendszerbe, mint amennyit fogyasztott, a különbséget az aktuális piaci áron veszi át a villamossági vállalat. A megtermelt energiából származó jövedelem adómentes lesz, hiszen nem kereskedelmi céllal állítják elő az áramot.
– Igaz, hogy egy fotovoltaikus rendszer beszerelése több ezer eurós befektetés, a méréshez szükséges inverter típusú villanyóra is drágább a hagyományosnál, de ha növekszik a kereslet, remélhetően csökkennek majd az árak – bizakodott Korodi, aki a kormánybizottságban szóvá tette, állami támogatásokkal is jó volna serkenteni a megújuló energiát termelő rendszerek forgalmát. – Ha lesz idén Zöld Ház-program – erről még csak kósza hírek vannak –, akkor bizonyosan belefoglalják a fotovoltaikus rendszereket is – mondta.
Háromszéken eddig kevesen foglalkoztak a megújuló energia ezen a módon való előállításával (ennek folytán a nagyobb barkács­áruházak is csak rendelésre hoznak fotovoltaikus elemeket), aminek oka az is lehet, hogy egy háztartás működését teljes egészében erre alapozni nem lehet – vagy nem éri meg –, mert a megtermelt energiát tárolni is kellene, ehhez drága akkumulátortelep szükséges, amihez viszont szakszerű karbantartás, mert anélkül rövid az élettartama az akkuknak. Akik eddig ehhez a megoldáshoz folyamodtak, hétvégi, elszigetelt házak ellátását oldották meg, vagy csak egy-egy funkciót, mondjuk a világítást, ahogy egy Hargita megyei szakcég vezetőjétől, Sándor Elődtől megtudtuk. Az érdeklődés azonban nagy, erősítette meg, ha támogatás is lenne rá, nagyon jó lenne.
Nálunk a megyében három ház van, amely ilyen rendszert működtet, de azért az áramszolgáltatóra is számít, főleg télen, tudtuk meg Józsa Csabától, az Electrica helyi kirendeltségének igazgatójától, aki azt is elmondta, mihelyt a törvény hivatalosan életbe lép, ők készek alkalmazni és felvásárolni az áramot. Ebben a tekintetben Gheorghe Neagu, a környezetvédelmi hivatal igazgatója sokkal szkeptikusabban nyilatkozott: sok olyan törvény van, amit nincs ahogyan alkalmazni – mondta. <

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások