Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Bevezették a „városi vizet”

Bevezették a „városi vizet” Kovászna megye

Hosszasan elhúzódó, sok vitát gerjesztő, akadályozott munkálatok után, múlt hét csütörtökén végre bevezették a sepsiszentgyörgyi Gospcom által biztosított vezetékes ivóvizet az uzoni háztartásokba. Kedden mexikói vendégeket kalauzolt a polgármester a településen.

Megkönnyebbülve sóhajthattak fel az uzoniak, akiknek a helyi, fúrt kutakból eddig olykor sáros víz folyt a csapon, illetve tette tönkre a mosnivaló ruhát. Ráduly István polgármester a részletekről még nem tudott beszámolni, hiszen hétfőn reggel érkezett meg a manchesteri Góbéfesztről, ahová a megyei tanács kíséretében utazott.

– Örvendetes, hogy van már Uzonban ivóvíz, ez azt jelenti, hogy néhány héten, de kevesebb mint egy hónapon belül Szentivánban is lesz – nyilatkozta derűlátóan. – A héten írjuk alá annak a pályázatnak a finanszírozási szerződését is, amely által 2018 végéig Bikfalva és Lisznyó is részesül a jó vezetékes vízből. Az uzoni vízháztól kiinduló két vezetéket és az említett két faluban az egyéni bekötéseket is ebből végezzük el, és ha már fel lesz túrva a föld, akkor a villanyvezetékeket a föld alá helyezzük, hiszen rontják a falu összképét. Ehhez még tárgyalásokat folytatunk az Electricával, meg kellene találni a módját annak, hogy egyidőben, vagy gyors egymásutánban folyjanak a munkálatok. Ezzel pedig ismét tennénk egy lépést afelé, hogy Bikfalvát a világörökség részévé nyilváníttassuk, ez azonban nagyon hosszú folyamat.

Kedden a Világbank részéről kiküldött mexikói delegáció is megfordulta magát Uzonban, hogy a legújabb pályázat benyújtása kapcsán a feltételek teljesítéséről a helyszínen tájékozódjon. Egy trágyalerakó platform melletti komposztálótelepről folyik a tárgyalás, amelyen virágföldet állítanának elő. Ezt a beruházást is, mint az előzőeket, a környezetvédelmi minisztériumhoz benyújtott pályázattal, világbanki finanszírozással szeretné megvalósítani a helyi önkormányzat. Így sikerült kivitelezni Szentivánban, Lisznyóban és Bikfalván a szennyvízhálózatot és ülepítőt, Uzonban a trágyalerakó platformot és a bikfalvi és lisznyói egyéni csatlakozásokat a szennyvízcsatornára. A polgármester bízik ezen új terv sikerében is, főként, hogy a küldöttség pozitív benyomásokkal távozott, és már javaslatokat is tettek arra vonatkozóan, hogyan lehetne gyorsítani a trágya érését a telepen (gilisztákkal való benépesítésével vagy takarással), hogy akár 5–6 hét alatt is végbemenjen a komposztálódási folyamat.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2017. május 18., 15:51
    ÉRTÉKELÉS: -2

    Hát a polgármester taníthatná a többi polgármestert is hogyan kell hivatásnak tekinteni a polgármesterséget és hogyan lehet tenni a faluért és a közösségért.Nem sok van hozzá hasonló a megyében, csak gratulálni tudok és szerencsések az Uzoniak, hogy civilizált dolgokat valósítanak meg.Más falvakban még az utcákat sem kavicsozzák meg, ugyan ki merne álmodni aszfaltról, gödörmentes útról, nemhogy szennyvíz hálózatról vagy komposztálóról és még az utcai égő lámpa is luxusnak számít.

  • User
    Dátum: 2017. május 19., 11:09
    ÉRTÉKELÉS: 2

    A Hátnak hasa is van… s ezt csak azok tudják akik közelebbről is ismerik… Ami igaz a hozzászólásból: „Nem sok van hozzá hasonló a megyében” – villák, autók, belsőségek, kültelkek… stb., inkább mondhatni, hogy ö a szerencsés a kihasznált Uzoniakkal. Ami a civilizált dolgot illeti: gratulálhatnál a ravatalozó felépítéséhez, amiről csak hazugságokat terjeszt és még annyi más esetben. Ami a városi vizet illeti az háttérérdek s nem azért, mert hivatása a polgármesterség, de hadd ne folytassam, inkább javaslom látogass el Bikfalvára, a panziójának környékére, s megtapasztalhatod „hogyan lehet tenni a faluért és a közösségért” -Józsi.